Tezveren Dede Sultan Hazretleri Türbesi

Bursa şehri doğal güzellikleri ile olduğu kadar evliyalarının çokluğu ile de ünlüdür. Bu büyük zatlardan biri de Tezveren Sultan Hazretleridir. Tezveren Sultan hazretlerinin çok sık ziyaret edilmesinin sebeplerinden biri de adını aldığı Tezveren, duaların kısa sürede yerine gelmesinden kaynaklanmaktadır. Tabi ince detayı atlamamak gerek, dualar ve istekler ancak Allah’a dır.

Tezveren Sultan yada Tezveren Dede hazretleri hakkında malumatlardan bir kaçı ise, kendisinin Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşamış ve lokman hekim olduğu üzerinedir.

Tezveren Dede Türbesini ziyaret edenlerin çoğunun manevi iklimden etkilendiği, içlerinin huzurlu olduğu ve bu yazıda ve benzeri yazılarda yer alan Cumartesi sabah güneş doğarken ki edilen duaların hikmeti sebebince bahsettiğimiz günün sabahında yoğunluğun olduğu güzel bir maneviyat kapısı.

İş bu yüce şahsiyetin ismi şerefli Şehin Ataullah olup, Tezveren Sultan diye şöhret, nam kazanmış ve Allah’ın emri ile ahirete göç ettiği vakit, Haydarhane semtinde o civara yakın olan bu yerde ebedi istirahat için defnedilmiştir.

Tezveren Dede Sultan Hazretleri Türbesi bazen Ankara Ulus’ta ki türbe ile karıştırılmaktadır. .Peki türbe nerededir diye sorarsanız yada nasıl gidilir derseniz, türbenin konumu İvazpaşa Mahallesi, Tezveren Sk. No:11, 16040 Osmangazi/Bursa olarak geçmektedir. Peki ulaşımı nasıl yaparız nasıl gidebiliriz derseniz, arabayla gitmek istiyorsanız google haritarlarda konum yer almakta, yürüyerek gitmek isterseniz de Tahtakale’de Veledi Vezir camisinin önünden yukarı doğru Eskici Baba Türbesinin önünden doğruca yukarı gitmeniz gerekmekte. Mezarlık sağınızda kalacak şekilde yukarı çıktığınızda ana caddeye geleceksiniz, caddeyi geçip yine aynı istikamette yukarı devam edince 50 metre sonra solda kalmaktadır.

Bahçesinde yer alan tabelada şu şekilde yazmaktadır;

Adı geçen aziz, kutsal kişinin  şehrin en üstün en seçkin kişilerine rahmet edip onlara derman sağlık dağıtıp her kim ki emelinin dileğinin olması gerçekleşmesi için cumartesi günü güneş doğacağı zaman isteğini dileğini Allah’tan niyaz ederse kıza zamanda bu arzularının yerine geldiği görülmüştür.

Bursa eşrafından Eşseyih Muhammet Eneri Kuddese Sırrahu hakikatleri bildiren olarak tanınır.Hazretleri isimli zatın Hicri 1283, Miladi 1847 de toplayıp yayınladığı kitapta yazmış olduğu gibi cumartesi sabahı ifadesi; insanları erken kalkmaya teşviktir, erken kalkan insanın nasibinin, rızkının daha çok olacağını gösterir.

Bu belge Zat’ın mübarek sayılması için yazıldı.

Kitabeyi yazan bendeniz Esseyit Hayrullah Nedim, Bursa İlk Mahkeme Reisi

Sene : 1886 Arabi Aylardan Dördüncü Sonbahar

Aslından Kopya  Edilişi : 8 EYLÜL  EKİM SENE 1854

Anlaşıldığı kadarıyla türbenin resmen kaydının yapılışı anlatılıyor.Tescil edilmiş olduğu belgeleniyor.

Yukarıda ki yazdıklarım Tezveren Sultan Türbesinde ki tanıtıcı levhada yazılanlardır.Bu türbeyi küçükken çok ziyaret ederdim, hatta bir tur gibi Üftade Hazretleri Türbesi, Tezveren Sultan Hazretleri Türbesi, Somuncu Baba Türbesi, Molla Fenari Hazretleri Türbesi, Üç Kuzular Türbesi ve En sonda da Aydede Türbesini ziyaret eder, hatta takatim kalırsa Abdal Murad Türbesini ziyaret ederdim.

Tezveren Sultan Hazretleri Türbesi Bursa’da bulunmaktadır.Haydarhane semtinde bulunmaktadır.Gitmek için İvazpaşa caddesine çıkıp, mezarlığın hemen üstünde ki sokağa girilmesi gerekir.Karmaşık bir adresi yoktur.Esnafa yada orda bulunanlara sorabilirsiniz, kolay bulunan bir yerdedir.

Tezveren Sultan Hazretleri Türbe Evi

Tezveren Sultan Hazretleri Türbe Evi

Tezveren Sultan Türbe Bahçesi

Tezveren Sultan Türbe Bahçesi

Tezveren Sultan Türbesi Bahçe

Tezveren Sultan Türbesi Bahçe

Tezveren Hazretleri Bahçe

Tezveren Hazretleri Bahçe

Tezveren Sultan Türbesi Hediyelik Eşyalar

Tezveren Sultan Türbesi Hediyelik Eşyalar

Tezveren Sultan Türbesi Giriş

Tezveren Sultan Türbesi Giriş

Tezveren Sultan Türbesi İç Kısım

Tezveren Sultan Türbesi İç Kısım

Tezveren Sultan Hazretleri Türbe İç Kısım

Tezveren Sultan Hazretleri Türbe İç Kısım

Tezveren Sultan Hazretleri Sanduka

Tezveren Sultan Hazretleri Sanduka

Tezveren Sultan Dede

Tezveren Sultan Dede

Tezveren Sultan Hazretleri

Tezveren Sultan Hazretleri

Tezveren Sultan Hazretleri Oda

Tezveren Sultan Hazretleri Oda

 

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir