Bursa Eşkel Plajı

Güncelleme: 08.04.2019

Eşkel Plajı yada Eşkel Sahili, Bursa’nın en çok rağbet gören ve kumsalının kalitesi ile belki de en iyi plaj olan bir yer. Yıllar içinde bir kaç kez güncellediğimiz bu yazımızı, bir kez daha güncelleme vakti geldi diye düşünüyoruz.

Eğer zamanımız olursa 2019 yaz sezonu açılmadan, karpuz kabukları denize düşmeden Eşkel‘e gidip, denizi, kumsalı ve baraka, kamp, otel, pansiyon gibi konaklama yerlerini ziyaret edeceğiz ve yazımız da son güncel halleri ile paylaşacağız. Yazımız Eşkel Sahili hakkında yazılan en iyi ve en eski yazı olduğu için en son güncelleme yazımızı en yukarıda olacak.

Bizi takipte kalın ve tüm yorumları okuyarak kendiniz karar verin.

Bir Bursa’lı olarak önce kendi şehrimin doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayalı 2 seneden fazla oldu, bunca zamandır keşfettiğim ve gezdiğim yerleri bu site aracılığıyla sizlere tanıtıyorum, yoğun iş temposundan fırsat buldukça gezebildiğim ve tam da bayram tatiline denk getirdiğim Eşkel Sahili gezi incelememi sizlerle paylaşmaktan keyif duyarım.

Eski adı Eşkel yeni adı Esence olan bu güzel sahil, Eski Bursalılar tarafından hala eski adıyla yani Eşkel adıyla kullanılır, Eşkel, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı güzel bir sahil beldesidir, Bursa’ya 60 km mesafede bulunan Eşkel’e, Mudanya Trilye’den ve Bursa-Karacabey yolu üzerinden sağa sapılarak gitmek mümkün, tam kalkış saatlerini bilmemekle birlikte Küçük Sanayi Metro İstasyonundan 11.30, 13.30, 15.30, 17.00, 18.30 saatleri gibi kalkışların olduğunu biliyorum, ama yine de bir teyit almak gerekir.

Eşkel’i özel ve güzel yapan nedir derseniz, Eşkel‘de yapılaşmaya izin verilmediğinden 20 sene önce neyse o hali halen daha devam etmektedir.Çocukken geldiğim ateri salonu halen daha yerinde duruyor, gazinoları, aile çay bahçeleri, barakaları kısacası herşey aynı yerinde duruyor.Tam bir nostalji fırtınası.Eşkel’de kalınabilecek moteller, pansiyonlar, barakalar bulunmakta, bu gezimde onları ayrıntılı tanıtma fırsatım olamayacak, çünkü denizin keyfini çıkarmakla meşguldüm 🙂 bu yüzden size bir kaç tanesinin telefon numarası ve ismini yazının sonunda yazacağım.

Eşkel’i özel yapan nedir de kalmıştık ve Eşkel oldukça güzel bir kuma sahip bir plajdır.Resimlerde görebileceğiniz gibi denizden sonra 15-20 metre genişliğinde plajı bulunmakta ve daha sonrasında tepeler bulunmakta ve bu tepeler sakince güneşlenmek için birebir mekanlardır. Eşkel’e arabanızla gelmişseniz, giriş ücreti olarak 4 lira almaktadırlar ve iç kısıma parketme yada limanın yanına yapılan otoparka park edebilirsiniz.Denizinde taşlar yoktur, deniz içerisinde ilerlerken ayağınız taşlar yada deniz kestaneleri tarafından kesilmeyecek ve acımayacak, kumlu bir denizi ve hemen derinleşmeyen kısacası tam bir ailecek deniz keyfi yapılabilecek bir sahildir.

Eşkel’de yeme içme durumları nasıl olur derseniz, eğer yanınızda bir şeyler getirmediyseniz üzülmenize gerek yok, çünkü köftesinden pidesine kadar bir çok ürünü yapan dükkanlar bulunmakta, isterseniz domates peynir karpuz keyfi ve mis gibi sıcak ekmeğiyle de atıştırabilirsiniz.Kısacası Eşkel’de yeme içme yönünden sıkıntınız olmaz.

Eşkel’de ihtiyacınız olan her türlü deniz eğlencesini bulabilirsiniz, mesela deniz yatakları 7,5 lira, iyi cinsten olanları 20 lira, şemsiye kötü kalite olanlar 7,5 lira ki hiç tavsiye etmem, ilk rüzgarda şemsiye tellerinden kopuyor ve hiç bir işinize yaramıyor, deniz şortları çok farklı modellerde bulmak mümkün, 15-20-30 lira arasında değişen fiyatlarda, güneş kremi bulabilirsiniz.Kısacası deniz ve eğlence adına ne varsa hepsini Eşkel’de rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Eşkel’de kötü hiç mi bir şey yok derseniz maalesef liman kısmında sandalların bulunduğu bölge ve biraz daha ilerisi çok kötü kokmakta, resimlerde görebileceğiniz gibi pislikler orada birikmekte ve tam giriş kısmında yer alan çay bahçesinde bu kokuya maruz kalmaktasınız, çay bahçesinden söz etmişken çaylarda pek pahalı değil, 75 kuruş çaylar 75 kuruş sular olmak üzere aşağı yukarı bu fiyatlarda çay bahçeleri bulunmaktadır.Geceleri diskoteklerinde eğlenebileceğiniz, ucuz ve güzel bir tatil yeridir.

Eşkel’de saat öğlen 3-4 gibi rüzgar çıkmaya başlar ve çadırlar şemsiyeler zorlanmaya başlar, zaten o saatten sonra günübirlikçiler toparlanmaya başlar ve Eşkel yarı yarıya boşalır.Bu arada Eşkel ismi Arapça’da “Beyaz Kuzu” anlamına gelmekteymiş.Kısacası Eşkel, Bursalıların hatta İstanbul’dan turlar düzenlenerek gelenlerin olduğu denizi kumlu ve geniş ve uzun kumsala sahip fevkalade bir deniz kenarıdır.Ben şahsen çok keyif aldım, sizlerinde bu keyfi almanızı dilerim.Yazımın başında söylemiştim, bir kaç pansiyon ve motel ismi vereceğim diye;

İlki Huzur Motel tel numaraları  0224 567 08 06   0532 292 41 80 birde Murat Kampı var ama onunda teli yokmuş facebook sayfasında, eğer bu yazıya ulaşırlarsa buraya bende yazarım.Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar burada tatil yapanları yazımıza yorum olarak bir kaç kelam etmelerini temenni ederiz. Her şey gönlünüzce olsun, iyi tatiller.

# Güncelleme 18.07.2015

Söz verdiğimiz gibi Eşkel’in en son hali için yine Eşkel’e gittik. Eşkel ile ilk yazı ve fotoğraflar 2013 yılına aitti, şimdi ise daha bugün, taptaze resim ve gözlemler.

Eşkel’de son 2 senede ne değişmiş dersem, ilk olarak bir kaç yeni yeme içme dükkanının açıldığını gördüm, köfte ekmek, tavuk döner, kumru gibi hizmetleri olan bir kaç yer gördüm, bir de kendin pişir kendin ye tarzında et mangal dükkanı gördüm. Market sayısı ise bir hayli artmış, ek olarak, plajda şezlongları olan özel yerler açılmış, yiyecek içecek ve cankurtaran hizmeti var.

Aslında asıl değişen ise Bursa Büyükşehir Belediyesinin Eşkel’e el atmış olması, denizi ve kumsalı temizleme çalışmaları yapılmış, sahil yolu yapılacak, kanalizasyon, içme su gibi altyapı çalışmaları yapılacak, özel bir makine ile sahilde ki atıklar toplanmış ve kum elenerek daha güzel bir görünüme kavuşturulmuş. Geceleri ışıklandırma çalışmaları yapılmış, kıyı da var olan yosunlar temizlenmiş. Kısacası Eşkel, insanların son zamanlarda şikayet ettiği Eşkel olmaktan çıkmış. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açıklamasını izlemek için tıklayınız.

Yazımıza gelen aramalarda en çok merak edilen konu ise, Eşkel’de baraka ücretleri, Eşkel pansiyon fiyatları, Eşkel otel fiyatları, Eşkel’de kiralık pansiyon, Eşkel’de sezonluk pansiyon, Eşkel apart ücretleri, Eşkel günlük kiralık ev gibi konular. Sanırım oldukça fazla pansiyonlar, barakalar ve otel iletişim adresi ve bilgisi topladım. Bayağı bir yorucu oldu, mümkün olanların resmini çektim, belirtmekte fayda görüyorum hiç bir pansiyon yada barakada kalmadım, bu yüzden yorum yapmadan sadece resimlerini göstereceğim. Gelelim ücret konusuna, Eşkel’de kalınacak yer konusunda çeşitli standartlar var, mesela ahşap barakalar ki Murat Kampına ait resimlerde bu barakaların aşağı yukarı nasıl olduğunu göreceksiniz, sonra pansiyon tarzı kalınacak yer ki bu pansiyonların da kalite kalite olduklarını ve Kumsal Pansiyon gibi olanlarını da göreceksiniz. Eşkel’de bir çok alternatif var mesela çadır kurma yerleri de mevcut, zeytin ağaçlarının olduğu bir bölge de çadır getirip kurabilirsiniz, sonra kiralık villa kampı var, bungalov tarzı evlerden oluşan, sonra kiralık eşyalı 2+1 pansiyon evler, yada aileye kiralık eşyalı evler, kiralık daireler, kısacası Eşkel’de barınma konusunda baraka, pansiyon, kiralık ev, bungalov villa, apart, çadır ve otelden oluşan barınma yerleri mevcut. İki sene önce Eşkel’de otel görememiştim ama bu sefer yeni bir otel’in de açıldığını gördüm.

Şimdi barınma yerleri ile alakalı genel durumları bahsedeyim, baraka ve pansiyonlar kalite kalite değişiyor, kimisi tek katlı oda tarzında kimisi Kumsal Pansiyon örneğinde olduğu gibi bina tarzında belki bir otel gibi… barakalar da ahşap ve betonarme olmak üzere ikiye ayrılıyor, kimi pansiyon her odaya buzdolabı 3-4 kişilik yatak, kimi pansiyon da 2-3 barakaya bir buzdolabı düşecek şeklinde ayarlıyor. Pansiyonlar da yemek servisi yok, herkes kendi yiyeceğini bir şekilde ayarlıyor, uzun kalacaklara kimi pansiyonda küçük tüp veriliyor, o kişilerde zaten yanında tabak çanak falan getiriyorlar. Her yeni gelen tatilciye temiz çarşaf seriliyor, çamaşır yıkama olayını da bir şekilde halletmeniz gerekiyor, çoğu yerde kişiye özel çamaşır olayı yok… Tuvalet ve banyo kalınan pansiyona göre değişiyor, kimi pansiyonda her odada tuvalet ve banyo var hatta alafranga tarzında bile, kimisinde ise ortak kullanımda, gitmeden önce mutlaka sorunuz, tabi bu sizin için sorun ise. Tüm pansiyonlarda sıcak su bulunmakta, aşağı yukarı hepsi güneş panelli su ısıtıcılarından kullanıyor, belki başka şofben gibi durumlarda vardır. Sonra hemen hemen tüm pansiyonlarda ortak bir televizyon izleme yeri var. Dediğim gibi pansiyonların kalitesine göre durumlar çeşitlilik göstermekte, kimisinde internet var kimisinde yok. Bu konuları göz önünde bulundurup sizin için en uygunu hangisi ise ona karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak pansiyonların kimisi denize sıfır vaziyette kimisi biraz daha içeride kalmakta, yine tercih sizindir, ama ne kadar içeride olursa da olsun, en fazla 2-3 dakika içerisinde denizdesiniz… Yazıyı yazdıktan sonra aklıma gelenler oldu, şimdi pansiyon ve baraka resimlerinde göreceğiniz her şey var olacak diye bir kural yok, bazı resimlerde bulunan eşyalar, sezonluk gelenler tarafından getirilmiş olabiliyor, bu yüzden yanlış yönlendirme olmaması açısından önemle duyurulur.

Ve gelelim ücret konusuna, Eşkel’de konaklama için çok alternatif var demiştik, pansiyonlar da kalite kalite değişmekte, kalınan yerin ahşap baraka mı yoksa betonarme baraka mı, yoksa pansiyon odası mı gibi durumlar söz konusu. Ücretler de değişkenlik göstermekte, sezona göre doluluk oranına göre değişmekte, 50 liraya da pansiyon var, 70 liraya da, belki zaman gelir 30 liraya da kalırsınız, belki uzun kalırsınız daha da indirim olur. Bu konuda net bir şey diyemiyorum, bu arada fiyatını öğrenmeyi unuttuğum bir yer vardı, kiralık bungalov evler, acelem olduğundan onun fiyatı ve koşulları hakkında detaylı bilgi alamadım… Ek olarak sezonluk baraka fiyatları ise aylık 500 lira civarında, ama dediğim gibi duruma göre değişmekte…

Tek otel olması sebebiyle bahsedeceğim bir yer var Kaya Otel, dediğim gibi Eşkel’de var olan tek otel, 13 odalı bir otel, yarı pansiyon şeklinde sabah kahvaltı akşam yemek, otel ücreti ise kişi başa 75 lira bu ücrete yemek dahil, odalarda duble yatak ve tek kişilik yatak bulunmakta, yemekler ızgara ve çeşitleri şeklinde, temiz çarşaf zaten olmazsa olmazı, ek olarak müşterilerin çamaşır problemi olursa onları da hallediyorlar. Burası da böyle bir yer….

Son olarak pansiyon, kamp ve otel iletişim numaraları vermeden önce bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum, Eşkel’e giderken bazen yol ayrımları çıkıyor, o yol ayrımlarında Eşkel yön tabelası konursa bazı insanların yanlış yola sapmaları engellenmiş olur. Bu konuda muhtarlık, belediye, artık kim yetkili ise bir el atmalarını rica ediyorum… Unutmadan, girişte alınan ücret artık yok bu arada…

Geldik sıra konaklama yerlerinin iletişim numaralarına sonra da mekanların resimlerine

# Kumsal Pansiyon  0535 675 90 91 –  Zehra Tetik

# Murat Pansiyon 0536 730 72 43 – 0224 567 03 17 – İsmail Hakkı Çubukçu

# Maral Aile Kampı 0506 532 82 68 – 0224 567 05 94

# Kaya Otel Eşkel 0532 636 31 91 – 0224 567 01 55 – Mustafa Kaya

# Güneş Pansiyon 0534 223 30 65

# Yaşar Kamp 0224 567 0 224

# Ayyıldız Villa Kampı 0224 567 05 16 – 0533 956 04 35

# Kiralık Pansiyon Ev ( 2+1 ) 0537 363 99 70 – İbrahim Keşan

# Aileye Kiralık Eşyalı Ev ( 2+1 ) 0532 728 03 58

# Kiralık Eşyalı Daireler 0535 790 94 24 – 0538 620 63 73

# Sude Pansiyon Kiralık Odalar 0533 768 75 22

# Ergül Aile Pansiyonu 0535 877 80 28 – 0535 430 41 62

# Pınar Kamp 0535 382 50 25

Eşkel için çekmiş olduğum video 

# Eşkel Konaklama Resimleri

Kumsal Pansiyon Resimleri 

Kumsal Pansiyon Eşkel

Kumsal Pansiyon Eşkel

Kumsal Pansiyon Eşkel Bahçe

Kumsal Pansiyon Eşkel Bahçe

Kumsal Pansiyon Eşkel Buzdolabı

Kumsal Pansiyon Eşkel Buzdolabı

Kumsal Pansiyon Eşkel Duşlar

Kumsal Pansiyon Eşkel Duşlar

Kumsal Pansiyon Eşkel Hoşgeldiniz

Kumsal Pansiyon Eşkel Hoşgeldiniz

Kumsal Pansiyon Eşkel İkinci Kat

Kumsal Pansiyon Eşkel İkinci Kat

Kumsal Pansiyon Eşkel Mutfak

Kumsal Pansiyon Eşkel Mutfak

Kumsal Pansiyon Eşkel Oda

Kumsal Pansiyon Eşkel Oda

Kumsal Pansiyon Eşkel Odalar

Kumsal Pansiyon Eşkel Odalar

 

– Murat Pansiyon Resimleri

Murat Pansiyon Ahşap ve Beton Barakalar

Murat Pansiyon Ahşap ve Beton Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel

Murat Pansiyon Eşkel

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka İçi

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka İçi

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Baraka Giriş

Murat Pansiyon Eşkel Baraka Giriş

Murat Pansiyon Eşkel Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Alan

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Alan

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Bahçe

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Bahçe

Murat Pansiyon Eşkel Tuvaletler

Murat Pansiyon Eşkel Tuvaletler

 

– Ayyıldız Villa Kampı

Ayyıldız Villa Kampı Eşkel

Ayyıldız Villa Kampı Eşkel

 

– Maral Aile Kampı

Maral Aile Kampı

Maral Aile Kampı

Maral Aile Kampı Giriş

Maral Aile Kampı Giriş

Maral Aile Kampı Ortak Alan

Maral Aile Kampı Ortak Alan

Maral Aile Kampı Resimleri

Maral Aile Kampı Resimleri

Maral Aile Kamp Resimleri

Maral Aile Kamp Resimleri

 

– Kaya Otel Eşkel Resimleri

Kaya Otel Eşkel

Kaya Otel Eşkel

Kaya Otel Eşkel Bahçe

Kaya Otel Eşkel Bahçe

Kaya Otel Eşkel Resimleri

Kaya Otel Eşkel Resimleri

 

– Diğer Pansiyon Resimleri

Ergül Aile Pansiyonu Eşkel

Ergül Aile Pansiyonu Eşkel

Pınar Kamp Eşkel

Pınar Kamp Eşkel

Sude Pansiyon Eşkel

Sude Pansiyon Eşkel

Yaşar Kamp Eşkel

Yaşar Kamp Eşkel

 

# Eşkel Sahili 2015 Resimleri

Bursa Eşkel Plajı

Bursa Eşkel Plajı

Bursa Eşkel Sahili

Bursa Eşkel Sahili

Eşkel 2015 Kumsal Deniz

Eşkel 2015 Kumsal Deniz

Eşkel 2015 Kumsal Plaj

Eşkel 2015 Kumsal Plaj

Eşkel 2015 Resim

Eşkel 2015 Resim

Eşkel 2015 Resimleri

Eşkel 2015 Resimleri

Eşkel 2015 Sahil

Eşkel 2015 Sahil

Eşkel 2015 Yaz Deniz

Eşkel 2015 Yaz Deniz

Eşkel 2015 Yaz Resimleri

Eşkel 2015 Yaz Resimleri

Eşkel Deniz 2015 Resim

Eşkel Deniz 2015 Resim

Eşkel Denizi Fotoğrafları

Eşkel Denizi Fotoğrafları

Eşkel Denizi Kumsalı

Eşkel Denizi Kumsalı

Eşkel Deniz Temiz

Eşkel Deniz Temiz

Eşkel Deniz ve İnsanlar

Eşkel Deniz ve İnsanlar

Eşkel Deniz ve Kumsal Temizlik

Eşkel Deniz ve Kumsal Temizlik

Eşkel Kumsal 2015

Eşkel Kumsal 2015

Eşkel Kumsal 2015 Yazı

Eşkel Kumsal 2015 Yazı

Eşkel Kumsal Deniz 2015

Eşkel Kumsal Deniz 2015

Eşkel Kumsal Tepeden

Eşkel Kumsal Tepeden

Eşkel Plaj 2015 Yaz

Eşkel Plaj 2015 Yaz

Eşkel Plaj Deniz

Eşkel Plaj Deniz

Eşkel Plaj Fotoğrafları

Eşkel Plaj Fotoğrafları

Eşkel Plaj Fotoğrafları 2015

Eşkel Plaj Fotoğrafları 2015

Eşkel Plajı Resim

Eşkel Plajı Resim

Eşkel Plajı Tepeden

Eşkel Plajı Tepeden

Eşkel Plaj Sahil

Eşkel Plaj Sahil

Eşkel Resimleri 2015

Eşkel Resimleri 2015

Eşkel Sahil Resimleri 2015

Eşkel Sahil Resimleri 2015

Eşkel Sahili 2015

Eşkel Sahili 2015

Eşkel Sahili 2015 Yaz

Eşkel Sahili 2015 Yaz

Eşkel Sahili Tepeden

Eşkel Sahili Tepeden

Eşkel Sahili Tepeden Görünüm

Eşkel Sahili Tepeden Görünüm

Eşkel Sahilleri

Eşkel Sahilleri

Eşkel Tatilciler 2015

Eşkel Tatilciler 2015

 

# Eşkel Sahili 2013 Resimleri

Dalgalı Eşkel Denizi

Dalgalı Eşkel Denizi

Eşkel

Eşkel

Eşkel Denizi

Eşkel Denizi

Eşkel Giriş Restaurantlar

Eşkel Giriş Restaurantlar

Eşkel Kordon Boyu

Eşkel Kordon Boyu

Eşkel Kumsalı

Eşkel Kumsalı

Eşkel Kumsalı ve Denizi

Eşkel Kumsalı ve Denizi

Eşkel Limanı

Eşkel Limanı

Eşkel Otopark

Eşkel Otopark

Eşkel Plajı

Eşkel Plajı

Eşkel Sahili

Eşkel Sahili

Eşkel Sahili ve İnsanlar

Eşkel Sahili ve İnsanlar

Eşkel ve Denizin Pisliği

Eşkel ve Denizin Pisliği

Share

Pin It

47 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir