Bursa Eşkel Plajı

Güncelleme: 08.04.2019

Eşkel Plajı yada Eşkel Sahili, Bursa’nın en çok rağbet gören ve kumsalının kalitesi ile belki de en iyi plaj olan bir yer. Yıllar içinde bir kaç kez güncellediğimiz bu yazımızı, bir kez daha güncelleme vakti geldi diye düşünüyoruz.

Eğer zamanımız olursa 2019 yaz sezonu açılmadan, karpuz kabukları denize düşmeden Eşkel‘e gidip, denizi, kumsalı ve baraka, kamp, otel, pansiyon gibi konaklama yerlerini ziyaret edeceğiz ve yazımız da son güncel halleri ile paylaşacağız. Yazımız Eşkel Sahili hakkında yazılan en iyi ve en eski yazı olduğu için en son güncelleme yazımızı en yukarıda olacak.

Bizi takipte kalın ve tüm yorumları okuyarak kendiniz karar verin.

Bir Bursa’lı olarak önce kendi şehrimin doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayalı 2 seneden fazla oldu, bunca zamandır keşfettiğim ve gezdiğim yerleri bu site aracılığıyla sizlere tanıtıyorum, yoğun iş temposundan fırsat buldukça gezebildiğim ve tam da bayram tatiline denk getirdiğim Eşkel Sahili gezi incelememi sizlerle paylaşmaktan keyif duyarım.

Eski adı Eşkel yeni adı Esence olan bu güzel sahil, Eski Bursalılar tarafından hala eski adıyla yani Eşkel adıyla kullanılır, Eşkel, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı güzel bir sahil beldesidir, Bursa’ya 60 km mesafede bulunan Eşkel’e, Mudanya Trilye’den ve Bursa-Karacabey yolu üzerinden sağa sapılarak gitmek mümkün, tam kalkış saatlerini bilmemekle birlikte Küçük Sanayi Metro İstasyonundan 11.30, 13.30, 15.30, 17.00, 18.30 saatleri gibi kalkışların olduğunu biliyorum, ama yine de bir teyit almak gerekir.

Eşkel’i özel ve güzel yapan nedir derseniz, Eşkel‘de yapılaşmaya izin verilmediğinden 20 sene önce neyse o hali halen daha devam etmektedir.Çocukken geldiğim ateri salonu halen daha yerinde duruyor, gazinoları, aile çay bahçeleri, barakaları kısacası herşey aynı yerinde duruyor.Tam bir nostalji fırtınası.Eşkel’de kalınabilecek moteller, pansiyonlar, barakalar bulunmakta, bu gezimde onları ayrıntılı tanıtma fırsatım olamayacak, çünkü denizin keyfini çıkarmakla meşguldüm 🙂 bu yüzden size bir kaç tanesinin telefon numarası ve ismini yazının sonunda yazacağım.

Eşkel’i özel yapan nedir de kalmıştık ve Eşkel oldukça güzel bir kuma sahip bir plajdır.Resimlerde görebileceğiniz gibi denizden sonra 15-20 metre genişliğinde plajı bulunmakta ve daha sonrasında tepeler bulunmakta ve bu tepeler sakince güneşlenmek için birebir mekanlardır. Eşkel’e arabanızla gelmişseniz, giriş ücreti olarak 4 lira almaktadırlar ve iç kısıma parketme yada limanın yanına yapılan otoparka park edebilirsiniz.Denizinde taşlar yoktur, deniz içerisinde ilerlerken ayağınız taşlar yada deniz kestaneleri tarafından kesilmeyecek ve acımayacak, kumlu bir denizi ve hemen derinleşmeyen kısacası tam bir ailecek deniz keyfi yapılabilecek bir sahildir.

Eşkel’de yeme içme durumları nasıl olur derseniz, eğer yanınızda bir şeyler getirmediyseniz üzülmenize gerek yok, çünkü köftesinden pidesine kadar bir çok ürünü yapan dükkanlar bulunmakta, isterseniz domates peynir karpuz keyfi ve mis gibi sıcak ekmeğiyle de atıştırabilirsiniz.Kısacası Eşkel’de yeme içme yönünden sıkıntınız olmaz.

Eşkel’de ihtiyacınız olan her türlü deniz eğlencesini bulabilirsiniz, mesela deniz yatakları 7,5 lira, iyi cinsten olanları 20 lira, şemsiye kötü kalite olanlar 7,5 lira ki hiç tavsiye etmem, ilk rüzgarda şemsiye tellerinden kopuyor ve hiç bir işinize yaramıyor, deniz şortları çok farklı modellerde bulmak mümkün, 15-20-30 lira arasında değişen fiyatlarda, güneş kremi bulabilirsiniz.Kısacası deniz ve eğlence adına ne varsa hepsini Eşkel’de rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Eşkel’de kötü hiç mi bir şey yok derseniz maalesef liman kısmında sandalların bulunduğu bölge ve biraz daha ilerisi çok kötü kokmakta, resimlerde görebileceğiniz gibi pislikler orada birikmekte ve tam giriş kısmında yer alan çay bahçesinde bu kokuya maruz kalmaktasınız, çay bahçesinden söz etmişken çaylarda pek pahalı değil, 75 kuruş çaylar 75 kuruş sular olmak üzere aşağı yukarı bu fiyatlarda çay bahçeleri bulunmaktadır.Geceleri diskoteklerinde eğlenebileceğiniz, ucuz ve güzel bir tatil yeridir.

Eşkel’de saat öğlen 3-4 gibi rüzgar çıkmaya başlar ve çadırlar şemsiyeler zorlanmaya başlar, zaten o saatten sonra günübirlikçiler toparlanmaya başlar ve Eşkel yarı yarıya boşalır.Bu arada Eşkel ismi Arapça’da “Beyaz Kuzu” anlamına gelmekteymiş.Kısacası Eşkel, Bursalıların hatta İstanbul’dan turlar düzenlenerek gelenlerin olduğu denizi kumlu ve geniş ve uzun kumsala sahip fevkalade bir deniz kenarıdır.Ben şahsen çok keyif aldım, sizlerinde bu keyfi almanızı dilerim.Yazımın başında söylemiştim, bir kaç pansiyon ve motel ismi vereceğim diye;

İlki Huzur Motel tel numaraları  0224 567 08 06   0532 292 41 80 birde Murat Kampı var ama onunda teli yokmuş facebook sayfasında, eğer bu yazıya ulaşırlarsa buraya bende yazarım.Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar burada tatil yapanları yazımıza yorum olarak bir kaç kelam etmelerini temenni ederiz. Her şey gönlünüzce olsun, iyi tatiller.

# Güncelleme 18.07.2015

Söz verdiğimiz gibi Eşkel’in en son hali için yine Eşkel’e gittik. Eşkel ile ilk yazı ve fotoğraflar 2013 yılına aitti, şimdi ise daha bugün, taptaze resim ve gözlemler.

Eşkel’de son 2 senede ne değişmiş dersem, ilk olarak bir kaç yeni yeme içme dükkanının açıldığını gördüm, köfte ekmek, tavuk döner, kumru gibi hizmetleri olan bir kaç yer gördüm, bir de kendin pişir kendin ye tarzında et mangal dükkanı gördüm. Market sayısı ise bir hayli artmış, ek olarak, plajda şezlongları olan özel yerler açılmış, yiyecek içecek ve cankurtaran hizmeti var.

Aslında asıl değişen ise Bursa Büyükşehir Belediyesinin Eşkel’e el atmış olması, denizi ve kumsalı temizleme çalışmaları yapılmış, sahil yolu yapılacak, kanalizasyon, içme su gibi altyapı çalışmaları yapılacak, özel bir makine ile sahilde ki atıklar toplanmış ve kum elenerek daha güzel bir görünüme kavuşturulmuş. Geceleri ışıklandırma çalışmaları yapılmış, kıyı da var olan yosunlar temizlenmiş. Kısacası Eşkel, insanların son zamanlarda şikayet ettiği Eşkel olmaktan çıkmış. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açıklamasını izlemek için tıklayınız.

Yazımıza gelen aramalarda en çok merak edilen konu ise, Eşkel’de baraka ücretleri, Eşkel pansiyon fiyatları, Eşkel otel fiyatları, Eşkel’de kiralık pansiyon, Eşkel’de sezonluk pansiyon, Eşkel apart ücretleri, Eşkel günlük kiralık ev gibi konular. Sanırım oldukça fazla pansiyonlar, barakalar ve otel iletişim adresi ve bilgisi topladım. Bayağı bir yorucu oldu, mümkün olanların resmini çektim, belirtmekte fayda görüyorum hiç bir pansiyon yada barakada kalmadım, bu yüzden yorum yapmadan sadece resimlerini göstereceğim. Gelelim ücret konusuna, Eşkel’de kalınacak yer konusunda çeşitli standartlar var, mesela ahşap barakalar ki Murat Kampına ait resimlerde bu barakaların aşağı yukarı nasıl olduğunu göreceksiniz, sonra pansiyon tarzı kalınacak yer ki bu pansiyonların da kalite kalite olduklarını ve Kumsal Pansiyon gibi olanlarını da göreceksiniz. Eşkel’de bir çok alternatif var mesela çadır kurma yerleri de mevcut, zeytin ağaçlarının olduğu bir bölge de çadır getirip kurabilirsiniz, sonra kiralık villa kampı var, bungalov tarzı evlerden oluşan, sonra kiralık eşyalı 2+1 pansiyon evler, yada aileye kiralık eşyalı evler, kiralık daireler, kısacası Eşkel’de barınma konusunda baraka, pansiyon, kiralık ev, bungalov villa, apart, çadır ve otelden oluşan barınma yerleri mevcut. İki sene önce Eşkel’de otel görememiştim ama bu sefer yeni bir otel’in de açıldığını gördüm.

Şimdi barınma yerleri ile alakalı genel durumları bahsedeyim, baraka ve pansiyonlar kalite kalite değişiyor, kimisi tek katlı oda tarzında kimisi Kumsal Pansiyon örneğinde olduğu gibi bina tarzında belki bir otel gibi… barakalar da ahşap ve betonarme olmak üzere ikiye ayrılıyor, kimi pansiyon her odaya buzdolabı 3-4 kişilik yatak, kimi pansiyon da 2-3 barakaya bir buzdolabı düşecek şeklinde ayarlıyor. Pansiyonlar da yemek servisi yok, herkes kendi yiyeceğini bir şekilde ayarlıyor, uzun kalacaklara kimi pansiyonda küçük tüp veriliyor, o kişilerde zaten yanında tabak çanak falan getiriyorlar. Her yeni gelen tatilciye temiz çarşaf seriliyor, çamaşır yıkama olayını da bir şekilde halletmeniz gerekiyor, çoğu yerde kişiye özel çamaşır olayı yok… Tuvalet ve banyo kalınan pansiyona göre değişiyor, kimi pansiyonda her odada tuvalet ve banyo var hatta alafranga tarzında bile, kimisinde ise ortak kullanımda, gitmeden önce mutlaka sorunuz, tabi bu sizin için sorun ise. Tüm pansiyonlarda sıcak su bulunmakta, aşağı yukarı hepsi güneş panelli su ısıtıcılarından kullanıyor, belki başka şofben gibi durumlarda vardır. Sonra hemen hemen tüm pansiyonlarda ortak bir televizyon izleme yeri var. Dediğim gibi pansiyonların kalitesine göre durumlar çeşitlilik göstermekte, kimisinde internet var kimisinde yok. Bu konuları göz önünde bulundurup sizin için en uygunu hangisi ise ona karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak pansiyonların kimisi denize sıfır vaziyette kimisi biraz daha içeride kalmakta, yine tercih sizindir, ama ne kadar içeride olursa da olsun, en fazla 2-3 dakika içerisinde denizdesiniz… Yazıyı yazdıktan sonra aklıma gelenler oldu, şimdi pansiyon ve baraka resimlerinde göreceğiniz her şey var olacak diye bir kural yok, bazı resimlerde bulunan eşyalar, sezonluk gelenler tarafından getirilmiş olabiliyor, bu yüzden yanlış yönlendirme olmaması açısından önemle duyurulur.

Ve gelelim ücret konusuna, Eşkel’de konaklama için çok alternatif var demiştik, pansiyonlar da kalite kalite değişmekte, kalınan yerin ahşap baraka mı yoksa betonarme baraka mı, yoksa pansiyon odası mı gibi durumlar söz konusu. Ücretler de değişkenlik göstermekte, sezona göre doluluk oranına göre değişmekte, 50 liraya da pansiyon var, 70 liraya da, belki zaman gelir 30 liraya da kalırsınız, belki uzun kalırsınız daha da indirim olur. Bu konuda net bir şey diyemiyorum, bu arada fiyatını öğrenmeyi unuttuğum bir yer vardı, kiralık bungalov evler, acelem olduğundan onun fiyatı ve koşulları hakkında detaylı bilgi alamadım… Ek olarak sezonluk baraka fiyatları ise aylık 500 lira civarında, ama dediğim gibi duruma göre değişmekte…

Tek otel olması sebebiyle bahsedeceğim bir yer var Kaya Otel, dediğim gibi Eşkel’de var olan tek otel, 13 odalı bir otel, yarı pansiyon şeklinde sabah kahvaltı akşam yemek, otel ücreti ise kişi başa 75 lira bu ücrete yemek dahil, odalarda duble yatak ve tek kişilik yatak bulunmakta, yemekler ızgara ve çeşitleri şeklinde, temiz çarşaf zaten olmazsa olmazı, ek olarak müşterilerin çamaşır problemi olursa onları da hallediyorlar. Burası da böyle bir yer….

Son olarak pansiyon, kamp ve otel iletişim numaraları vermeden önce bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum, Eşkel’e giderken bazen yol ayrımları çıkıyor, o yol ayrımlarında Eşkel yön tabelası konursa bazı insanların yanlış yola sapmaları engellenmiş olur. Bu konuda muhtarlık, belediye, artık kim yetkili ise bir el atmalarını rica ediyorum… Unutmadan, girişte alınan ücret artık yok bu arada…

Geldik sıra konaklama yerlerinin iletişim numaralarına sonra da mekanların resimlerine

# Kumsal Pansiyon  0535 675 90 91 –  Zehra Tetik

# Murat Pansiyon 0536 730 72 43 – 0224 567 03 17 – İsmail Hakkı Çubukçu

# Maral Aile Kampı 0506 532 82 68 – 0224 567 05 94

# Kaya Otel Eşkel 0532 636 31 91 – 0224 567 01 55 – Mustafa Kaya

# Güneş Pansiyon 0534 223 30 65

# Yaşar Kamp 0224 567 0 224

# Ayyıldız Villa Kampı 0224 567 05 16 – 0533 956 04 35

# Kiralık Pansiyon Ev ( 2+1 ) 0537 363 99 70 – İbrahim Keşan

# Aileye Kiralık Eşyalı Ev ( 2+1 ) 0532 728 03 58

# Kiralık Eşyalı Daireler 0535 790 94 24 – 0538 620 63 73

# Sude Pansiyon Kiralık Odalar 0533 768 75 22

# Ergül Aile Pansiyonu 0535 877 80 28 – 0535 430 41 62

# Pınar Kamp 0535 382 50 25

Eşkel için çekmiş olduğum video 

# Eşkel Konaklama Resimleri

Kumsal Pansiyon Resimleri 

Kumsal Pansiyon Eşkel

Kumsal Pansiyon Eşkel

Kumsal Pansiyon Eşkel Bahçe

Kumsal Pansiyon Eşkel Bahçe

Kumsal Pansiyon Eşkel Buzdolabı

Kumsal Pansiyon Eşkel Buzdolabı

Kumsal Pansiyon Eşkel Duşlar

Kumsal Pansiyon Eşkel Duşlar

Kumsal Pansiyon Eşkel Hoşgeldiniz

Kumsal Pansiyon Eşkel Hoşgeldiniz

Kumsal Pansiyon Eşkel İkinci Kat

Kumsal Pansiyon Eşkel İkinci Kat

Kumsal Pansiyon Eşkel Mutfak

Kumsal Pansiyon Eşkel Mutfak

Kumsal Pansiyon Eşkel Oda

Kumsal Pansiyon Eşkel Oda

Kumsal Pansiyon Eşkel Odalar

Kumsal Pansiyon Eşkel Odalar

 

– Murat Pansiyon Resimleri

Murat Pansiyon Ahşap ve Beton Barakalar

Murat Pansiyon Ahşap ve Beton Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel

Murat Pansiyon Eşkel

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka İçi

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Baraka İçi

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Ahşap Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Baraka

Murat Pansiyon Eşkel Baraka Giriş

Murat Pansiyon Eşkel Baraka Giriş

Murat Pansiyon Eşkel Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Barakalar

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Alan

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Alan

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Bahçe

Murat Pansiyon Eşkel Ortak Bahçe

Murat Pansiyon Eşkel Tuvaletler

Murat Pansiyon Eşkel Tuvaletler

 

– Ayyıldız Villa Kampı

Ayyıldız Villa Kampı Eşkel

Ayyıldız Villa Kampı Eşkel

 

– Maral Aile Kampı

Maral Aile Kampı

Maral Aile Kampı

Maral Aile Kampı Giriş

Maral Aile Kampı Giriş

Maral Aile Kampı Ortak Alan

Maral Aile Kampı Ortak Alan

Maral Aile Kampı Resimleri

Maral Aile Kampı Resimleri

Maral Aile Kamp Resimleri

Maral Aile Kamp Resimleri

 

– Kaya Otel Eşkel Resimleri

Kaya Otel Eşkel

Kaya Otel Eşkel

Kaya Otel Eşkel Bahçe

Kaya Otel Eşkel Bahçe

Kaya Otel Eşkel Resimleri

Kaya Otel Eşkel Resimleri

 

– Diğer Pansiyon Resimleri

Ergül Aile Pansiyonu Eşkel

Ergül Aile Pansiyonu Eşkel

Pınar Kamp Eşkel

Pınar Kamp Eşkel

Sude Pansiyon Eşkel

Sude Pansiyon Eşkel

Yaşar Kamp Eşkel

Yaşar Kamp Eşkel

 

# Eşkel Sahili 2015 Resimleri

Bursa Eşkel Plajı

Bursa Eşkel Plajı

Bursa Eşkel Sahili

Bursa Eşkel Sahili

Eşkel 2015 Kumsal Deniz

Eşkel 2015 Kumsal Deniz

Eşkel 2015 Kumsal Plaj

Eşkel 2015 Kumsal Plaj

Eşkel 2015 Resim

Eşkel 2015 Resim

Eşkel 2015 Resimleri

Eşkel 2015 Resimleri

Eşkel 2015 Sahil

Eşkel 2015 Sahil

Eşkel 2015 Yaz Deniz

Eşkel 2015 Yaz Deniz

Eşkel 2015 Yaz Resimleri

Eşkel 2015 Yaz Resimleri

Eşkel Deniz 2015 Resim

Eşkel Deniz 2015 Resim

Eşkel Denizi Fotoğrafları

Eşkel Denizi Fotoğrafları

Eşkel Denizi Kumsalı

Eşkel Denizi Kumsalı

Eşkel Deniz Temiz

Eşkel Deniz Temiz

Eşkel Deniz ve İnsanlar

Eşkel Deniz ve İnsanlar

Eşkel Deniz ve Kumsal Temizlik

Eşkel Deniz ve Kumsal Temizlik

Eşkel Kumsal 2015

Eşkel Kumsal 2015

Eşkel Kumsal 2015 Yazı

Eşkel Kumsal 2015 Yazı

Eşkel Kumsal Deniz 2015

Eşkel Kumsal Deniz 2015

Eşkel Kumsal Tepeden

Eşkel Kumsal Tepeden

Eşkel Plaj 2015 Yaz

Eşkel Plaj 2015 Yaz

Eşkel Plaj Deniz

Eşkel Plaj Deniz

Eşkel Plaj Fotoğrafları

Eşkel Plaj Fotoğrafları

Eşkel Plaj Fotoğrafları 2015

Eşkel Plaj Fotoğrafları 2015

Eşkel Plajı Resim

Eşkel Plajı Resim

Eşkel Plajı Tepeden

Eşkel Plajı Tepeden

Eşkel Plaj Sahil

Eşkel Plaj Sahil

Eşkel Resimleri 2015

Eşkel Resimleri 2015

Eşkel Sahil Resimleri 2015

Eşkel Sahil Resimleri 2015

Eşkel Sahili 2015

Eşkel Sahili 2015

Eşkel Sahili 2015 Yaz

Eşkel Sahili 2015 Yaz

Eşkel Sahili Tepeden

Eşkel Sahili Tepeden

Eşkel Sahili Tepeden Görünüm

Eşkel Sahili Tepeden Görünüm

Eşkel Sahilleri

Eşkel Sahilleri

Eşkel Tatilciler 2015

Eşkel Tatilciler 2015

 

# Eşkel Sahili 2013 Resimleri

Dalgalı Eşkel Denizi

Dalgalı Eşkel Denizi

Eşkel

Eşkel

Eşkel Denizi

Eşkel Denizi

Eşkel Giriş Restaurantlar

Eşkel Giriş Restaurantlar

Eşkel Kordon Boyu

Eşkel Kordon Boyu

Eşkel Kumsalı

Eşkel Kumsalı

Eşkel Kumsalı ve Denizi

Eşkel Kumsalı ve Denizi

Eşkel Limanı

Eşkel Limanı

Eşkel Otopark

Eşkel Otopark

Eşkel Plajı

Eşkel Plajı

Eşkel Sahili

Eşkel Sahili

Eşkel Sahili ve İnsanlar

Eşkel Sahili ve İnsanlar

Eşkel ve Denizin Pisliği

Eşkel ve Denizin Pisliği

Share

Pin It

47 comments

 1. ben her sene giderim eşkel’e burası köy unutmayalım cokk önemli cidden cok önemli burası köy genelde emekli kalır yaz kış buraya giden arkadaşlar antalya hersey veya utra dahil konseptiyle karıştırmasınlar dısarıda yemek yiyecek yerler var akşam çekirdek alırsın sahil boyunda oturursun veya alokl alıyorsan alkolu yanına alırsın bakkal kasap manav fırın var sahilde duş alma yeri wc hepsi mevcut tabiki bunları kullanan insanlar nasıl bıraktıgıda cok önemli burası kısaca orta diregin yeri burada önemli olan kiralık pansiyonlarda degil kiralık evlerde kalmak 2+1 3+1 kac kişi giderseniz gidin pansiyonlarda genelde 3 kişi kalıyor 100 veya 200 tl arası bilginize

  • Emre Seymenler 01 Haziran 2019 at 09:32 - Reply Author

   2019 yaz sezonu için mükemmel bir yorum olmuş, gidecek arkadaşlara hem fiyat hem de beklentiler açısından oldukça faydalı olacaktır. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

 2. merhabalar ben kücük sanayiden otobüsle eşkele gidilebilirmi diye soracaktım yoksa sadece özel arabası olanlarmı gidebiliyor

 3. yorumları okudum ek bilgi…

  bazıları yosun demiş,eşkele girerken yol ikiye ayrılır sağa giderseniz iskele olan yere gider

  ama siz sola gidin,yani eşkelin en soluna gitmiş olacaksınız,oraları tertemizdir,zaten resimdeki pansiyonlarda sol tarafta oluyor,oralarda yosun falan yok,senede 5 kez giderim

  çadır olayı ise kuranlar oluyor sahil geniş ve yer çok,he aklınızamı yatmadı o zaman eğerceye gidin hemen yan tarafıdır 10 dakka mesafe ya var ya yok
  orada bolca yüzlerce çadır kurmaya yer var :))

 4. site çalışanları ve bol resimler için teşekkürler,umarım her zaman bu site devam eder
  çok beğendim,arayıp görmek istediklerimiz bolca var

  eşkel,evet resimlerdeki gibidir,malesef uzun yıllar öncesine göre gelişmiş görünsede,konaklama evleri malum gördüğünüz gibi
  son 1 veya 2 senedir belediye temizledi ve soyunma kabinleri ile duşluklar koydu

  geceleyin bazı kendini bilmez ayyş gençler soyunma kabinleri kapıları kırsada,ordakiler elinden geldiğince tamir diyor,oralara güvenlik kamerası koysunlar,yazık kabinleri kırıyorlar

  denizi kumsalı çok güzeldir,kumdan başka şey yok,taş yosun hiç bir şey yok,50 metre açılsanızda su hala belinizde oluyor,giden gitsin kaçırmasın

  arkadaş kalınacak iyi yerlerin resimlerinide atmış

 5. Merhaba Bilgisi olan biri, cadir olayinida anlatirsa cok sevinicem Camp yapmayi seven biri olarak Eskelde camp yapilabilirmi yer varmi bilmiyorum Bu konu da da aydinlatirsaniz sevinirim Ayrica ….suriyeli “””vatandaslar””…. Eskel kumsas dolup tasiyor diyorlar Dogrumudur bilmiyorum ama bilgisi olan yorum yapar umarim

 6. Esence ye 4 yaşımdan beri gelirim yani 30 yıldır ve tabi ki baya gelişimleri oldu hiç şöyledir böyledir diye yorum yapmak istemiyorum. Yurtdışında yaşıyorum ve yazlari tatile geldim mi önce esence ye gidiyorum evimiz var bizim burda ve ben kafamı dinlemek için geliyorum buraya her sene 2-3 hafta kalıp tatilime Fethiye,Marmaris,Mersin vs. Bir yerde devam edip sonlandiriyorum. Sessiz sakin oluyor geldiğim zaman sezon daha yeni açılmış fazla kalabalık yok benim için süper denizine gelince geçen sene 3 hafta boyunca öyle güzel öyle mükemmel pırıl pırıl bir deniz vardı ki anlatamam sizlere ve şuan yine Esence deyim 2 haftadır ve yosundan girilmiyor denize ne yazık ki Esence nin denizi böyle 3 defa girdim oda o günlerde öğlenden sonra temizdi deniz hiç belli olmuyor senelerdir bu böyle o yüzden denizi tavsiye edermisin deseler neyle karşılaşırsın bilemem derim ama kafa dinlemek istiyorsan sessizlik doğa yeter bana bir kaç günlük diyorsan doğru adres derim.Slmlar Ela

  • Emre Seymenler 04 Temmuz 2016 at 00:27 - Reply Author

   Merhaba Ela Hanım, her sene Eşkel için deniz yorumları yapmaya çalışıyordum, bu sene ise farklı rotalarda olacağımdan içimde bir sıkıntı oluşuyordu ama taa ki sizin yorumunuza kadar. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız ve bu sene Eşkel acaba nasıl sorusuna sanırım bir nebze olsun cevap olabilmiştir. Güzel yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

 7. Merhabalar ben 3 yasindan beri eskeli bilirim evimiz var orda. Eskel daha cok yazlari turist alır ve kış aylarında emeklilerin yogun olduğu bir yerdir. Eskelin suyu ve havası cok faydalıdır. Ve Eskelde bir çok anim var. Babannem ve dedem orda olduğu için bilirim. Eşkeli tavsiye eder misiniz diye sorarsaniz tabikide tavsiye ederim. Yeni hali mükemmel oldu. Plaj yolu yapıldı. Bir çok otel açıldı. Ve Eskel Mudanya’ya bağlandı. Birçok değişim emin olun gözleniyor. Manzarası hiç birşeye degisilmeyecek kadar güzel. Güneşin denizin içine girdigini görmek veya tam güneş batacakken büyük bir balık aracının yaklaştığını görmek….

  Eskelden tonlarca balık alan bir sirket var her hafta düzenli olarak balık avına çıkılır. Dedigim gibi cok eskisiyim eskelin denizide havasida fevkalade. Deniz bazı aylarda kusuyor sadece. Ve kendini cok cabuk temizliyor. Eger Eskele giderseniz dagin burnunda bulunan gümbürdeyene de girmenizi tavsiye ederim. Tertemiz ve buz gibi suyu ile insanları kendine çeker. Ve Deniz kumu bembeyazdir. Tas çakıl midye benzeri seyler yoktur. 🙂

  • Emre Seymenler 16 Nisan 2016 at 14:49 - Reply Author

   Tuğba Hanım, gerçekten mest ettiniz yazdıklarınızla 🙂 ve gümbürdeyeni bilmiyordum, en kısa zamanda keşfedeceğimi lakin tarif gerekiyor 🙂 nerededir bu gümbürdeyen… Mükemmel yorumunuz için çok çok teşekkürler…

   • Gumburduyenler magaradir, Dalgalarin vura vura asindirdigi kaya parcasi binlerce yil sonra magaralasmis. Eskele girdikten sonra sahil tarafinin tersine gittiginizde Dagin burnundan devam edeceksiniz. Yolu cok tehlikeli ve sarptir dikkat edilemsi gerekir. Asagi yukari 45 – 50 dk aliyor olmasi lazim. Gumburdiyenlerde Sahil tarzi birsey yok, sirf kayalik.

 8. Merhaba 2013 yilinda Emre Bey e danismis ama son anda karar degisikligiyle Bursaya sadece 3-3,5 saat uzaklikta olan Sarimsakli (ayvalik) plajina gitmistik. Bu sene uzaklara gitmemeye karar verdik ve tekrardan nasil oldugunu merak ettigim eskel plaji hakkinda bilgi almak icin bu adrese geldim. Yeni eklenen fotograflar ve yazilari gorunce tamam dedim ve 10 Agustos ta eskele gectim. Sahile inmeden evi kiraladim ve 1 hafta kalmayi dusunuyordum. Fakat sahile inmemle bunun imkansiz oldugunu anladim. Eskel artik benim icin bitmistir. Boyle pis bir plaj gormedim. Yosundan deniz anasindan bahsetmiyorum bilakis atiklardan ve pislikten bahsediyorum. neidugu belirsiz borular sahileden denize pis zift gibi pislik akitiyor. Sahilde uzunca bir yurudukten sonra diger kisimlara gore temiz diye bilecegim bir yerden girdim ama fazla durmadan cikip kumlara uzanip uyudum kalktigimda 1 saat gecmis oldugunu gordum ve uzerimdeki kumlari yikamak icin denize dogru yoneldigimde ne goreyim poset mi ararsin pet sisemi ararsin bulundugum taraflarada gelmis. Hic girmeden gerisin geri eve gidip dus aldim. Ertesi gunu direk berrak deniziyle mukemmel kumlariyla unlu sarimsakliya gectim tekrardan hafta sonu dahil tatilin keyfine vardim. Dedim ya bundan sonra Eskelmis Egerceymis gitmem. Sizede tavsiyem gunu birlik dahi olsa Sarimsakliya gidin gonul rahatligiyle besberrak bi denize girin. Aksamlari kapatilan caddede yuruyus yapin. Sadece ufak bir uyari Sarimsakli tarafinin suyu agustostan once isinmiyor dolayisiyla oncesinde giderseniz soguk bilginize.

  • Emre Seymenler 19 Ağustos 2015 at 20:34 - Reply Author

   Merhaba Ömer Bey, valla ne diyeceğimi bilemiyorum, ben kameramdan yansıyanları aktardım, zaman içerisinde değişiklikler muhakkak oluyordur, ben Eşkel’de çok bir beklenti içerisine girmeden gidiyorum sadece bir kaç saat zaman geçirmek, oda iki yılda bir oluyor sanırım, ama iş tatil yapmaya gelince durumlar değişiyor, bu sayfayı görüp yorumları okuyanların kafası hakikaten karışıyordur 🙂 Eşkel’e gidip gerçekten çok mutlu olanda var sizler gibi olumsuz anları olanda… Ben çekimser kalıyorum bu saatten sonra 🙂 ayrıca Sarımsaklı tavsiyenize bir göz atacağım kısmetse… uzun soluklu yorumunuz için çok teşekkür ederim…

 9. Bizde bu hafta eşkele gideceğiz sanırım yorumları görünce biraz korktum acaba deniz anası yosun vb. varmıdır cevap verirseniz sevinirim 🙂

  • Emre Seymenler 27 Temmuz 2015 at 15:50 - Reply Author

   Yorumlara cevap verdiğimi düşünüyordum, yada siz eski yorumları mı okudunuz bilemiyorum 🙂 , yazımın içerisinde 18.07.15 tarihli bir güncelleme var, orada 1 hafta öncesine ait Eşkel’in resimleri hatta denizine ait video koydum, ne resimler de ne de video da yosunlara ve deniz anasına ait tek bir emare bile bulunmamakta. Zaten yazımda da belirttiğim gibi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, sahil ve kıyı temizlik çalışmaları yaptı ve yapıyor da, bu yüzden içiniz rahat olsun, hadi ben abartıyor olayım, o zaman resimlere bakarak siz yorum yapın 🙂

 10. Merhabalar ramazan bayraminda eskele tatile gidecegiz deniz temizligi ortamdan felan haber vercek varmi bu sene icin

  • Emre Seymenler 15 Temmuz 2015 at 19:20 - Reply Author

   Hamza Bey, herhangi bir aksilik olmazsa, bayramın 2. günü Eşkel’de olmayı planlıyorum. Bu vesileyle 2015 Eşkel fotoğrafları, pansiyon fiyatları, yeme içme durumları, deniz temizliği gibi konularda güncelleme yapacağım.

 11. Merhabalar! Geçen sene gittiğimde deniz yosun ile kaplıydı. Denize giremedik bile. Ancak bu sene denizin temizlendiğini duydum, doğru mudur? Ramazan bayramından sonra gitmek istiyorum. Eğer durum değerlendirmesi yaparsanız ona göre gideceğim.

 12. Merhaba ben kizimla gitmek istiyordum ancak yorumlardan korktum esim bursali mutlaka git gor diyor kalack yerler pek ic acici gorunmiyor birde kahvalti aksam yemek icin yerler var miuffff napcam sasirsdim Teşekkürler

  • Emre Seymenler 08 Temmuz 2015 at 00:19 - Reply Author

   Sanırım, ramazan bayramında eşkel’e gideceğim, bu sefer çok daha detaylı inceleyeceğim, olumsuz yorumlardan insanların kafası karışıyor, bir nebze olsun gidermelerini sağlamak amacıyla ben de gideceğim. Eğer vaktiniz varsa benim güncellememi beklemenizi tavsiye ederim.

 13. bi plaj bu kadar mı iğrenç olur. deniz anası yosun filan bunlar konuşmaya bile değmez. plaj resmen lağım dolu. gittik bi gece mecbur yatıp denize giremeden geri geldik. gidin başka bi yere zamanınızı paranızı boşa harcamayın

 14. klima yok yorumlarımı okursanız tüm ayrıntıları yazdım.sinekten uyuyamıyorsunuz zaten 1 gece zor dayandım

 15. Salih bey madem kararlisiniz gitmeye gidip geldikten sonrada yorumlarinizi yazin Allahaskina.ordaki herkese sordum herkes pisman gittigine.eskelin heryeri pislik leş gibi kokuyor nefes almakta bile zorlanirsiniz.ordaki pansiyoncular odayi göstermeden parayi aldiklari icin paranizi geri almak zor.emniyetci olmasaydik alma sansimiz sifir.gidin paranizi cöpe atin daha iyi o kadar söylúyorum.ya bide restaurant yazmissiniz ne restauranti iki bakkal bi dondurmaci var be.

 16. Emre seymenler insanlari yanlis bilgilendirme gittik górdúk iste denizi 20-30 m kadar yosun girmek múmkün degil ayrica karpuz kabuklari ve daha bir súrú sey.sizin yazdiginiz önerdiginiz pansiyona gittik yaa.her tarafimiz yara bere icinde kaldi bir gecede.siz böyle önerdikce sikayet edecem oralari..denize giremeden geldik ústüne basa basa söylüyorum

  • Emre Seymenler 13 Ağustos 2014 at 19:09 - Reply Author

   Serap hanım bir sakin olun, bu resimleri ben çektim, resimlerin hepsi orjinal, yazıyı da ben yazdım, bir sene öncesine ait resimlerdir, ayrıca huzur pansiyonu önerdiğim falan yok, sadece eşkel de var olan pansiyonların tellerini yazdım, başka pansiyon sahipleri varsa onların kini de yayınlarım, bu arada, sizin yorumlarınızı da silmedim farkındaysanız, karar buraya gelmek isteyenlerindir, sizinde varsa resimleriniz koyarsanız, deriz ki gerçekten haklıymış, ama yoksa sadece söze itibar etmek biraz zayıf kalır…

 17. Ailemle birlikte eşkele 3-4 günlük bir tatile gitmek istiyorum tavsiye edebileceğiniz pansiyon/baraka varsa iletişim numaralarıyla birlikte bana ulaştırırsanız sevinirim ve kesin bilgi olarak şu hafta içerisinde deniz sıcaklığı ve temizliğiyle ilgili bilgilendirilmek istiyorum şimdiden teşekkürler 🙂

  • Emre Seymenler 12 Ağustos 2014 at 04:44 - Reply Author

   Merhaba Furkan Bey, deniz suyu sıcaklığı 26 derece, temizliği konusunda resimler yeterli olacaktır sanırım, sadece giriş kısmında var orada da kimse yüzmüyor zaten, kalacak pansiyon numaraları için ise yazımın sonunda 2 tane yerin numarasını yazmıştım.Umarım güzel bir tatil sizi bekler.

  • Merhabalar ben benlikte yaşıyorum arabam yok eskele nasıl gidebilirim yardımcı olurmusunuz şimdiden tesekkurler

 18. Eger rezil olmak istiyorsaniz huzur pansiyona gidebilirsiniz.yataklar kum dolu,klozet icinde bir kalıp sabun,banyo kapisi camura bezenmis,gece sinekler vizir vizir her tarafimiz yara bere icinde,sicaktan odada durulmuyor bile.pansiyon sahipleri parayı peşin alıyorlar geri almaniz imkansiz.zorluklarla aldim parami.3 tane dükkan disinda gezecek hic bir yer yok.eger birine eziyet cektirmek istiyorsaniz direk gönderebileceginiz tek yer burasi.denize gelince karpuz kabuklari,pet siseler ve daha bir sürü cöp.ordakilere hep sordum gelen herkes cok pisman paralarini geri alamadiklari icin mecburen kaliyorlarmis.kabus gibiydi. Nette görüldügü gibi degil arkadaslar.birde öyle agir koku varki orda hala burnuma geliyo kokusu igrenc.4 agustos aksami gittim sabah gúnesin dogmasini bekledim defolup gitmek icin

 19. plajlardan ücret talep edemezler anayasanın 38 maddesine aykırı hareket ettikleri ve kıyı sahil yönetmeliğini çiğnedikleri için ciddi cezalar alırlar durumu lütfen yetkili makamlara bildiriniz.

 20. Cocuklugumu gecirdigim bana unutulmaz anilar miras birakan bir yerdir .Fakat gunumuzde Bursaya olan yogun goc dolayisiyla eskel cok cabuk kirlendi ve o eski cazibesini kaybetti …90 li yillarin baslarinda eskel harikaydi.Hatta ege kiyilariyla yarisabilir durumdaydi..Malesef Simdilerde berbat..Plaj boyunca yesil bir yosun kaplamis.Dolayisiyla cok agir bi koku hakim!! Sinekleri hic soylemiyorum bile! Muhtarlik tarafindan gorevlendirilmis insanlar para topluyor Eskel bu durumdayken bu paranin neye ne icin harcandigi mechul bence.Acil mudehale sart.Insnlarinda cok buyuk etkisi var ! Yedigin plajda birakan ne bileyim karpus kabugunu denize atanlar oldugu surece eskelin durumu dahada kotu olur…

 21. Ümit. Uzunkaya 30 Mayıs 2014 at 12:48 - Reply

  Arkadaşlar benim eşkele çok yakın bağ evimvar son üç senedir yazlarımı burada geçiriyorum dolayısı ile eşekelin denizinden faydalanıyor ve alışverişlerimizde buradan yapıyorum sadece hafta sonları palaj kısmına girişte köye yardım amacı ile muhtarlık adına makbuzu karşılığı bizi bir giriş ücreti alınıyor sahilin bakımı ve köyün giderlerimin. Bence Deniz’in tadını çıkarmak için değer

 22. nasıl yaa dediğinize göre gelenlerden haraçmı alıyolar şimdi bu insanlar bizde gitmeyi düşünüyoduk ama bu durumda gitmeyelimmi şimdi sizce ne tavsiye edersiniz

  • Emre Seymenler 20 Şubat 2014 at 17:37 - Reply Author

   Haraç demeyelim, belki izahatı vardır aldıkları giriş ücretinin, aldıkları paraları değerlendirdikleri, eşkel için harcadıkları yerler olabilir.Eşkel güzel bir yer, 3-4 lira için bu güzellikten mahrum kalmayınız derim…

  • Ayrıca son zamanlarda eşkel de bir çok icraat yapıldı gerçekten de açıklaması varmış sanırım 😀

 23. Aile için çok uygun olmadığını düşündüğüm bir yer.
  Ayrıca kendilerini muhtarlığın görevlendirdiğini söyleyen kişiler para almadan yoldan geçirmiyorlar sizi.

  Gittigime pişmanım ve Birdaha da asla gitmem.

  • Emre Seymenler 18 Ağustos 2013 at 18:49 - Reply Author

   Merhaba Çağlar Bey, Para konusunda evet haklısınız almadan geçirmiyorlar hangi mantıklı sebebe göre iş yapıyorlar tam olarak bilmiyorum. Sizden rica olarak ilk cümlenizin sebeplerini açıklar mısınız, burada ki yorumlara göre insanlar tatillerini Eşkel’de geçirmek isteyebilirler, sizin gördüğünüz olumsuzlukları yazarsanız herkes için çok daha iyi bir deneyim olur.Görüşleriniz için çok teşekkürler.

  • yaklaşık 6-7 senedir gidiyorum ve hiç bir olumsuzluğunu görmedim gayet güzel bir yer kimsenin de para istediği olmadı şimdiye kadar aile için gayet uygun

 24. Eskel denizi icin genelde guzel derler ki bende cocuklugumda baya gitmistim. Fakat simdilerde denizinde deniz anasi cok oldugu hatta kiyilarda oldugu icin denizden pek zevk alinmadigini soyleyen bir cok arkadasim oldu. Siz yeni gittiginize gore biraz bilgi verebilir misiniz? Dedikleri gibi mi? yoksa abartilmis mi?

  • Emre Seymenler 14 Ağustos 2013 at 17:32 - Reply Author

   Merhaba Ömer Bey, öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sizi kesinlikle temin ederim ki ben denizde yosuna bile rastlamadım ki deniz anasına rastlayayım.Deniz oldukça güzeldi, denizde karpuz kabuğu yada çekirdek pisliği gibi hiçbir can sıkıcı durum bulunmuyordu.Ve gerçekten bir tane bile deniz anasına rastlamadım.Deniz de çok güzel keyif çıkarılıyor, bu yüzden gönlünüzce keyif edebilirsiniz.Denizde pisliğin olduğu tek yer, resimlerde de yer alan liman kısmı ki orada da yüzen kimse yok, insanların denize girdikleri yerde güvenle girebilirsiniz.Sizi temin ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir