Bursa Ana Sultan Türbesi

İş, güç ve Bursa’da ki bir çok gezilecek görülecek yere gittiğimden yazılara yeni yazılar ekleyememiştim, bu pazar günü başka bir amaçla Bursa’nın dağ köylerini gezerken karşıma güzel bir tesadüf olarak Ana Sultan Türbesi çıktı. Aslında Keles ilçesinde tabelalarda mesela Gelemiç tabelası kahverengi olarak gözüküyordu ve içimden acaba ne var dedim ama iş icabı oralarda dolaştığımdan vakit ayıramayacaktım.

Neyse ki, yolumun üzerinde  kalan Ana Sultan Türbesi ile heyecanım arttı. Ana Sultan Türbesi, Ertuğrulgazi’nin üç oğlundan, (Osman, Gündüz) en büyüğü olan Savcı Bey’in karısı olan Ayna Melek Hatun yada Avna Hatun olarak bilinen kişiye aittir. Ayna Melek Hatun, Savcı Bey’in karısıdır ve iki oğlu vardır, bunlardan biri Bay Koca ve diğeri Süleyman Bey’dir.

Ana Sultan türbesinde bir adet daha mezar bulunmakta ve oda oğlu Süleyman Bey’in mezarıdır. Savcı Bey, genç yaşta kaybettiği eşinin anısına bu türbeyi yaptırmış, sancağını türbeye astırmış ve her sene türbe başına hayrına fakir fukaraya yemek dağıtmıştır. O günlerden taa bu zamana kadar yöre halkı bu geleneği sürdürmüş ve Küçükkovacık köyü sakinleri tarafından bu gelenek devam ettirilmekte.

2006 yılında Keles Belediyesi tarafından yenilenen türbe, Ayna Melek Hatun ve diğer kümbette de ise oğlu yada kardeşi rivayet edilen kişi yatmaktadır. Türbenin yanında ki çeşme de şifalı olduğu söylenmektedir, hayvan hastalıkları dahil bir çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Çeşmenin bilinen en eski banisi Hüdavendigar Vakfının tahsildarı Hüseyin Ağa’dır, bu şahıs tarafından 1747-1748 yılları arasında yaptırılan ilk çeşmenin kitabesi bulunmaktadır.

Savcı Bey (1213-1287) Ertuğrul Gazi‘nin vefatından sonra kardeşi Osman Gazi ile beraber Kayı boyunu 6 sene yönetmiştir, 1287 yılında Osmanlı – Bizans kuvvetleri arasında yapılan Domaniç İkizce Savaşında şehit olmuştur. Mezarı Kütahya Domaniç Karaköy’de Akmeşhed / Alçay mevkiindedir.

Bay Koca (1257-1284) 1284 yılında İnegöl’ün fethi için Ermeni Beli’nde yapılan çarpışmada genç yaşta şehit olmuştur. Mezarı İnegöl Hamzabey köyündedir ve Osmanlı İmaparatorluğunun kurulması aşamasında Osmanlı soyundan verilen ilk şehittir.

Türbe adres olarak Keles’ten Küçükkovacık köyüne giderken yol üzerinde rahatlıkla görülmektedir. Ek olarak fotoğrafların aşağısına haritayı ekledim.

Ayna Melek Hatun Ana Sultan Türbesi

Ayna Melek Hatun Ana Sultan Türbesi

Ayna Melek Hatun Sandukası

Ayna Melek Hatun Sandukası

Ayna Melek Hatun Türbesi

Ayna Melek Hatun Türbesi

Bursa Ana Sultan Türbesi

Bursa Ana Sultan Türbesi

Ertuğrul Gazi Torunu Süleyman Bey Türbesi

Ertuğrul Gazi Torunu Süleyman Bey Türbesi

Süleyman Bey Sandukası

Süleyman Bey Sandukası

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir