Haydarhane Hamamı

Haydarhane Hamamı 15. yüzyılın sonlarında Fenari Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu hamam aynı zamanda İstanbul’daki Fenari İsa Camisi’nin de vakfıdır. Kapı üzerinde yer alan onarım kitabesinde, Somuncu Baba ve Molla Fenaritarafından 1384 yılında yaptırıldığı yazılmıştır. Duvarları moloz taş ve tuğla ile örülmüştür. 10.20×10.20 boyutlarındaki soğukluğun üzeri kubbe ile örtülmüştür. Buradan açılan bir kapı ile ılıklığa geçilir. Ilıklığa girişin karşısında tuvaletler yer alır.

Soldaki girişten dikdörtgen planlı, üzeri kubbe ile örtülü sıcaklığa geçilir. Sıcaklığa girişin sağındaki kapıdan usturalığa, karşısında iki kapıdan da kare planlı ve kubbe örtülü iki halvete geçilir. 1950’li yıllara kadar ambar olarak kullanılan hamam, günümüzde hamam olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Haydarhane Hamamı Çalışma Saatleri

Sabah Açılış : 05.00            Akşam Kapanış : 24.00

Erkeklere : 05.00 – 10.00   ve 17.00 – 24.00

Kadınlara : 10.00 – 17.00

Pazar günü sadece Erkekleredir.

Haydarhane Hamamı, haydarhane mahallesinde bulunmaktadır.Mahalle arasında sokaklarasında kalmış küçük bir hamamdır.Gitmek isteyenler için, Tahtakaleden, Üftade Hazretleri‘nin yanından çıkan yoldan yukarı çıkın, ana caddeye ulaştığınızda, Tezveren Sultan Hazretleri Türbesini sorun.Türbenin içinden geçerek ve de Türbeye de uğrayarak sevap işlemiş olursunuz 🙂 . Türbenin çıkısındaki sokağa girin ve 30 metre civarı yürüyünce karşınıza gelecektir.

Haydarhane Hamamı Bursa ilinde bulunmaktadır.

Haydarhane Hamamı

Haydarhane Hamamı

Haydarhane Hamamı Giriş Kapısı

Haydarhane Hamamı Giriş Kapısı

Haydarhane Hamamı Çalışma Saatleri

Haydarhane Hamamı Çalışma Saatleri

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Tezveren Sultan Hazretleri Türbesi | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Tezveren Sultan Hazretleri Türbesi « Seyyah Çelebi – Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir