Davutpaşa Hamamı

Bursa’da Kayhan bölgesinde, bit pazarı yada bat pazarı olarak bilinen bir pazar vardır ve bu pazarda, ikinci el eşyadan sıfır eşyaya, masa, sandalye, tv’den sehpaya kısacası her şeyin bulunduğu Kayhan Caddesinin altında bulunan dar sokaklarda küçük küçük dükkanlardan oluşan bir yerdir ve bu pazar da daha önce bilmediğim iki adet esere rastladım.

Bunlardan biri Davutpaşa Hamamı ve Davutpaşa Camisidir.Davutpaşa Hamamı, II. Bayezid döneminde sadrazamlık, Fatih Sultan Mehmet döneminde ise Anadolu Beylerbeyi görevlerinde bulunmuş Davut Paşa tarafından 1485 yılında yaptırılmıştır.

Davutpaşa Hamamını uzaktan gördüm ve pencerelerinden buranın bir eser olduğunu farkettim, çünkü bit pazarında işiniz yoksa pek fazla geçmezsiniz ve kafanızı kaldırıp bir şeyler aramıyorsanız bu hamamı görmeniz gerçekten zordur.Hamamı gördüm bilgi almaya çalıştım ama malesef, Davutpaşa Hamamı şuan özel mülkiyette ve sahipleri tarafından verilen talimata göre iş yapan dükkan işletmecisi pek te hoş karşılamıyor insanları, bu yüzden Hamamın iç resimlerini çekemedim.

Yine bat pazarının Yiğit Köhne Camisinin olduğu taraftan yukarı çıkıldığında ilk solda yer alan Terzi Davut Abi’nin anlatıklarını göre bu hamam da en son yıkanan ve şuanda yaşasa 120 yaşında olacak bir dede varmış ve Terzi Davut Abiye ben bu hamamda yıkanıyordum falan bahsedermiş.

Davut Paşa Hamamı, şuanda faal değil, görmek isterseniz de fotoğraflardan farklı bir şey göremeyeceksiniz.Davutpaşa hamamı Bursa’da Cumhuriyet Caddesinin başında yer alan Yiğit Köhne Camisinin 50 metre sol yukarı çaprazında bulunmaktadır.

Davutpaşa Hamamı

Davutpaşa Hamamı

Davutpaşa Hamamı Kemerler

Davutpaşa Hamamı Kemerler

Davutpaşa Hamamı Yandan

Davutpaşa Hamamı Yandan

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Davut Paşa Cami | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Davut Paşa Cami | Seyyah Çelebi - Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir