Yiğit Köhne Cami

Bursa’da Cumhuriyet Caddesinin, Atatürk Caddesiyle kesiştiği noktanın doğu kısmında bulunan dıştan bakınca küçük, içine girdiğinizde göreceğiniz renklerle şirin sevimli gelecek bir cami vardır ve bu caminin adı da Yiğit Köhne Camisidir.

Bursa’da Yiğit adında iki adet benzer mimarili cami vardır, bunlardan biri Yiğit Köhne, diğeri ise Yiğit Cedid Camisidir.Bu iki caminin de yaptıranları aynıdır.Yiğit Oğlu Hacı Ali Bey tarafından yaptırılmıştır bu iki camide.Biz bu yazıda Yiğit Köhne Camisini tanıtacağız, köhne ismi kötü olarak bilinir, hurda gibi ama, bu ismi almasında ki amaç, diğer caminin de Yiğit olması ve bu iki camiye birine Köhne yani eski, diğerine de Cedid yani yeni isminin verilmesiyle çözülmüştür.

Yiğit Köhne Camisinin bir de haziresi bulunur ve hazire de 3 tane mezar vardır ve bunlar Yiğit Oğlu Hacı Ali Bey ve aile fertleri olması gerekir.Yiğit Köhne Camisi, tek kubbeli aşağı yukarı 80 metre kare ve kare planlı bir camidir.

Mihrap ve Minber kısımları yeni yapılmış ve yeşil renge boyanmış, bu yüzden yazının başında dediğim gibi sevimli şirin gözüküyor.Yiğit Köhne Camisi tam yapılış tarihi belli olmamakla birlikte 1445-1449 tarihleri arasında yapıldığı başka bir rivayete göre ise 15. yüzyılda yapıldığı söyleniyor.

Yiğit Köhne Camisinde bir de Kalkan Duvarı bulunmakta.Bursa oldukça lodoslu bir yerdir ve eskiden mahalle aralarında evler arasında fazla boşluklar olmadığı için bir yangın olduğunda çok çabuk yayılması sebebiyle, eski cami yada hamam gibi yerlere kalkan duvarları yaparlarmış, giriş kısmındaki duvarın bir kaç metre daha uzatılmasıyla yapılırmış.

Yiğit Köhne Camisinde son cemaat yeri bulunmakta ama şuanda bir kısmı bayanlara ayrılmış.İç kısmında ahşap bir balkonu bulunmakta.Kısaca şirin güzel ve tarihi bir camidir.Mutlaka gezilmesi gereken bir camidir.

Son olarak, Bu caminin kitabesi olmadığı halde bu kadar yazıyı yazmamı sağlayan Huzura Doğru programının hazırlayan İsmail Yağcı üstadıma sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.Bu güzel camiyi tanıtan bu güzel video için teşekkürler…

Yiğit Köhne Cami

Yiğit Köhne Cami

Yiğit Köhne Cami Ön

Yiğit Köhne Cami Ön

Yiğit Köhne Cami Giriş

Yiğit Köhne Cami Giriş

Yiğit Köhne Cami Minber ve Mihrap

Yiğit Köhne Cami Minber ve Mihrap

Yiğit Köhne Cami Mihrap

Yiğit Köhne Cami Mihrap

Yiğit Köhne Cami Tonoz

Yiğit Köhne Cami Tonoz

Yiğit Köhne Cami Duvar

Yiğit Köhne Cami Duvar

Yiğit Köhne Cami Ahşap Balkon

Yiğit Köhne Cami Ahşap Balkon

Yiğit Köhne Cami Son Cemaat

Yiğit Köhne Cami Son Cemaat

Yiğit Köhne Cami Haziresi

Yiğit Köhne Cami Haziresi

Yiğit Köhne Cami Arka

Yiğit Köhne Cami Arka

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Davutpaşa Hamamı | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Davutpaşa Hamamı | Seyyah Çelebi - Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir