Davut Paşa Cami

Bir önceki Davut Paşa Hamamı yazımızda Hamamın yaptıranın Davut Paşa olduğundan ve 1485 yılında yaptırdığından bahsettik, Davut Paşa Camisinin girişinde ki mermer tabelada ise caminin yapılış tarihi olarak 1438 gözüküyor, arada 47 yıllık bir fark var, ve de Davut Paşa’yı düşünürsek, kendisi II. Bayezid döneminde Sadrazam, sonra Fatih döneminde Anadolu Beylerbeyliği yapmıştı.

Tarihleri göz önünde bulundurursak, ya Davut Paşa çok uzun ömürlü yaşadı, çünkü Sadrazam olduğunda farz edelim 30 yaşında olsa ve Davut Paşa Camisini yaptırsa, sonra aradan 47 yıl sonra hamamı yaptırıyor ve otomatik olarak yaşı 77 oluyor.

Eğer 30 yaşında değilse daha geç yaşlarında sadrazamlık yaptı ise genelde öyle oluyor, Davut Paşamız herhalde uzun ömürlü devlet adamlarından biri olabilir.Yada tam tersi tarihler yanlış olabilir.

Sonuç itibariyle, Davut Paşa Camisi yada Bat Pazarı Camisi diye adlandırılan cami, Bursa’da Bat Pazarında yada Bit Pazarında bulunmaktadır.Küçük bir camidir, yeşilimsi sarımsı bir renktedir, küçük bir minaresi bulunmaktadır.

Mescit tarzı bir camidir  ve hala aktif bir camidir, cemaati bit pazarının esnaflarından oluşmaktadır, zaten kendisinin altında da resimlerde görülebileceği gibi küçük küçük dükkanlar bulunmaktadır.

Davut Paşa Cami

Davut Paşa Cami

Davut Paşa Cami Yapılış Tarihi

Davut Paşa Cami Yapılış Tarihi

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir