Uludağ Milli Parkı

Bursa’da doğdum, Bursa’da büyüdüm ve Bursa’da yaşıyorum, bir şehir düşünün denize girmek isterseniz yarım saat içerisinde denizdesiniz, kar keyfi yapmak isterseniz yine yarım saat içerisinde zirvedesiniz.Bursa doğal güzellikleri ile her zaman meşhurdur, bu güzelliklerden bir tanesi olan Uludağ‘ı kış gelmeden tanıtmak istedik ve rotamızı Uludağ’ın zirvesine çevirdik.

Uludağ‘ı duymayan yoktur ama biz yinede Uludağ nasıl bir dağdır biraz bahsedelim.İlk olarak Uludağ 2543 metre yüksekliği ile Marmara bölgesinin en yüksek noktasıdır ve Anadolu’da Olympos adıyla anılan 6 kutsal dağdan biridir.Önceleri 120 den fazla kilisenin bulunduğu bir dağ olan ve bu yüzden Osmanlılarda ve bir çok köyde halen daha Keşiş Dağı olarak bilinir.

Ufak bir Uludağ hakkında bilgi verdikten sonra, bu gezimde yaşadığım duygulardan biraz bahsetmek istiyorum.İlk olarak ben doğaya hayran birisiyim ve yeşillik, orman beni baştan çıkarıyor.Yolculuk  boyunca arabanın camı hep açıktı ve rakım yükseldikçe düşen sıcaklık sanırım beni biraz çarptı.Yükselti arttıkça artan oksijen oranı ve tertemiz hava insanı şehrin tüm stresinden uzaklaştırıyor.Ve henüz Uludağ‘a kar yağmadığından ağaçları, yolları ve manzarayı doyasıya seyretmek paha biçilemezdi.

Uludağ Milli Parkına ulaşmak için öncelikle Karabelen giriş kapısına gelmeniz gerekmekte, şehir merkezinden yaklaşık 22 km tutan, dönemeçli yollardan geçilerek varılan giriş kapısından 10 Türk Lirası bir ücretle içeriye giriş yapabiliyorsunuz.Uludağ Milli Parkı her tür zevke hitap eden bir yerdir, ister doğa yürüyüşü yapın, ister ailenizde piknik yapın, isterseniz kış sporları yapın, isterseniz bisiklet ile dağ tırmanışı yapın kısacası her türlü aktivitenin bir arada yapılabileceği yegane yerlerden birisidir.Uludağ Milli Parkı çeşitli floralarıyla da tabiat severlerin hizmetinde, yol kenarlarında yer alan tabelalarda hangi çiçek familyasının yer aldığı yazılmakta ve bitki bilimiyle ilgilenenler için paha biçilemez bir inceleme noktalarından birisidir.

Uludağ Milli Parkına, Karabelen Giriş Kapısından giriş yaptığınızda sizi hemen piknik yerleri karşılar buralarda ailenizle piknik yapabilirsiniz.Kirazlıyayla olarak bilinen bu mesire yeri, küçüklüğümde ilkokulumuz tarafından piknik yeri olarak sıkça kullanılan bir yer idi ve bir de oldukça büyük bir dereye sahipti.Bu bahsettiğim anekdot 20 sene öncesine ait 🙂 şuan dere var mıdır bilemiyorum.

Karabelen Giriş Kapısından sonra 9 km daha giderseniz Sarıalan mevkisine varıyorsunuz, 11 km giderseniz Oteller Bölgesine, 13 km giderseniz Çobankaya mevkisine varmış olacaksınız.Biz hedef olarak Bakacak Tepesine gitmek istemiştik ve yolumuza devam ettik.Yol boyunca Uludağ’ın çağ ormanlarını, zengin ve çeşitli ağaçları arasından giderek ilk olarak Oteller Bölgesine geldik.Sarıalan gitmek istiyorsanız Oteller Bölgesine gelmeden önce bir yol ayrımı çıkacak ve oradan sola sapmanız gerekecektir.

Uludağ’ı herhalde herkes kışın ünlülerin verdiği konserler ve kışa merhaba partileri sayesinde biliyorsunuzdur, henüz daha kar yağmadan Uludağ Oteller Bölgesi nasıl merak ediyorsanız aşağıda yer alan resimlerde bu merakınızı giderebilirsiniz.Oteller Bölgesinde yer alan, Beceren Otel, Ağaoğlu My Resort Hotel, Grand Yazıcı Hotel, Atasu Otel, Ak Otel, Uslan Hotel, Otel Fahri, Ağaoğlu My Mountain, Alkoçlar Hotel gibi bir çok kaliteli otel yer almakta.Çektiğim fotoğraflar sayesinde kışın gittiğiniz Uludağ’ı bu sefer çıplak ve yalın olarak görme keyfine varacaksınız ve kayak yaptığınız yerlerin neresi olduğunu biraz daha anlamanız kolaylaşacaktır.

Oteller Bölgesinden bir kaç kilometre daha gittiğinizde yer yer piknik yapan yada çadır kuran aileleri göreceksiniz ve muhteşem bir deneyim yaşayacağınız Bakacak Tepesine varacaksınız.Bakacak Tepesine vardığımda aklıma ilk gelen resim, Rio De Jenario da yer alan Hz. İsa heykelinin tepesini de alacak şekilde gösteren yüksekten çekilmiş bir resim vardı.Bakacak Tepesinde aklıma ilk o manzara geldi.Bakacak Tepesinden baktığınızda tüm Bursa’yı ilçeleri ile beraber görme fırsatına erişip hatta Marmara Denizini bile görebiliyorsunuz.Böyle muhteşem bir manzaraya ilk defa tanık oldum ve gerçekten beni müthiş derecede büyüledi.Yalnız Bakacak Tepesine çıkacaksanız size önerim mutlaka mont yada kalın bir şeyler alın, çünkü o kadar serin  ve rüzgarlı ki kısa kollu giysilerle manzaraya bakmak isterseniz üşümemeniz imkansız.Hatta hasta bile olabilirsiniz, gerçekten oldukça serin yada daha doğrusu çok soğuk bir yer, ama o manzaraya bence değer.

Uludağ’ın zirvesine yolculuk boyunca ihtiyacınız olan tüm yeme içme gereksinimlerinizi yol kenarında bulunan satıcılar yada yemek noktalarından giderebilirsiniz.Doğaya aşık birisi iseniz Uludağ sizler için mükemmel bir deneyim olacaktır.Barındırdığı nadir bitki türleri ve yaban hayatı, tertemiz oksijen dolu havası, kış sporları ve eşsiz Bursa manzarasıyla Uludağ mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.Bizler her ne kadar heyecanımızı ve aldığımız keyfi fotoğraflarımıza yansıtamasakta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Uludağ da aşağıda yer alan resimlerden hariç gidemediğim ve zirvede yer alan 7 adet buzul gölü ve kalıntılarının bile nerede olduğunu bilemediğim 120 den fazla kiliseye sahiplik yapmakta ayrıca sakallı akbaba ve kaya kartalı gibi kuş türlerinin üreme alanı ve önemli kuş alanı olarak belirlenmiştir.Ayrıca Çobankaya ve Sarıalan mevkii kamp alanı olarak ün yapmıştır ve teleferikle Sarıalan mevkisine 29 Ekim 2013 tarihinden itibaren ulaşmak mümkün olacaktır.

Kısacası mis gibi dağ havasında piknik yapmak, trekking yada yürüyüş yapmak, bitkiler dünyasının uçsuz bucaksız deryasında kaybolmak, kış sporları yapmak, ormanda gizem aramak gibi maceraları seviyorsanız Uludağ sizler için biçilmiş kaftandır.Bizler çok memnun kaldık ve sizin deneyimlerinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi bu yazı altında okumak için sabırsızlanıyoruz.Bir başka gezimizde görüşmek üzere…

Güncelleme : 21.08.2015

Neredeyse 2 sene önce yazdığım yazıyı güncelleme vakti gelmişti. Yine benzer tarihlerde gittiğim Uludağ’a bu sefer yazımda eksik kalan kısımları tamamlamak nasip oldu. Bu güncellemede sizlere Sarıalan Kamp Alanı ve Çobankaya Kamp Alanlarını tanıtacağım.

İki sene öncesine ait resimler de pek bir değişiklik yok, olsa olsa en fazla daha da büyümüştür ağaçlar, yalnız yol genişletme çalışmaları vardı biz çıkarken Uludağ’a, bu demek oluyor ki, daha rahat daha konforlu bir yolculuk keyfi sunacaklar…

Yazı bittikten sonra aklıma gelen bazı notları paragraflar arasına sıkıştırıyorum bu da böyle bir notlardan biri, Uludağ’da güvenlik olarak Jandarma sorumlu, resimlerde görebileceğiniz gibi maşaallah hepsi çakı gibi görevliler, yanlarında köpeklerle beraber devriye gezmektedirler… Bu yüzden içiniz rahat olması dileğiyle…

Bir son dakika notu daha, resimlerde gördüğünüz Orman Köşkleri hakkında bilgi verelim, Çobankaya mevkiinde 23 adet, Sarıalan mevkiinde 52 adet olmak üzere toplam 75 adet orman köşkü bulunmakta, benim gördüğüm kadarıyla Çobankaya tamamlanmış Sarıalan ise köşkler bitirilmek üzere idi.

Üç tip olarak yapılan Orman Köşkleri 84 metrekare A tipi, 66 metrekare B tipi ve 52 metrekare C tipi olmak üzere su, nem ve ısıya karşı tam izolasyonlu. Orman köşklerinde, çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi temel ihtiyaçlar mevcut olmakta. Haberlerde yer alan rakamlara göre günlük kiralama ücreti 150 Türk Lirası…

Bir not da teleferik ücretlerine gelsin şöyle ki;

Bursa Gidiş Dönüş Tam : 30 Türk Lirası, Bursa Tek Yön Tam : 20 Türk Lirası, Bursa Öğrenci : 20 Türk Lirası, Bursa Engelli : 20 Türk Lirası, Gaziler Ücretsiz, Şehit 1. Derece Yakını Ücretsiz.

Ek olarak Sarıalan – Yazıcı – Telesiyej Gidiş Dönüş 25 Türk Lirası , Sarıalan – Yazıcı – Telesiyej Yemek Gidiş Dönüş 55 Türk Lirası olarak ücretlendirilmiş…

Bu arada Uludağ Milli Parkı 2015 yılı giriş ücretleri ne oldu diye yada giriş ücretleri ne kadar merak ediyorsanız buyurun resimli olaraktan sizlere gösterelim. Yine de yazıyla belirtmek gerekirse Motosiklet 6 Türk Lirası, Otomobil 9 Türk Lirası, Minibüs 25 Türk Lirası, Midibüs 45 Türk Lirası ve son olarak Otobüs 80 Türk lirası olmak üzere fiyatlandırılmış…

Uludağ Milli Parkı Giriş Ücretleri

Uludağ Milli Parkı Giriş Ücretleri

Lafı fazla uzatmadan güncelleme olduğu için direk mevzuya giriyorum. İlk durağım Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı, rakım olarak ise 1635 metre yüksekliğe sahip bir kamp ve piknik alanı. İki sene önce Uludağ’da gezinirken bu kadar Arap turiste rastlamamıştım, ama bu sefer her yer gerçekten Arap turistlerden geçilmiyor, bakınız Suriyeli demedim gerçekten Arap turist var ve alışveriş yapmaktan çekinmeyen turist, ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz. Sarıalan’da ne var derseniz, ilk olarak mekanlar var mesela Palabıyık Cemal diye bir mekan var, ister yemek yer ister çay kahve içebilirsiniz, sonra ailenizle piknik yapabileceğiniz piknik masaları ve yağmur barınakları mevcut, sonra teleferik mevcut. Sarıalan da ayrıca atv yada dört tekerlikli motorları kiralayıp biraz tur atabilirsiniz. Ama aslında en önemlisi olan tertemiz ve serin bir havada piknik yapmak. Bu keyif paha biçilemez ve lafı fazla uzatmadan Uludağ Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı resimleri ile sizleri başbaşa bırakacağım, resimler sonrasında ise, Çobankaya Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı resimleri ve izlenimlerim devam edecek.

Uludağ Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı Fotoğrafları

Uludağ Sarıalan Atv Kiralama

Uludağ Sarıalan Atv Kiralama

Uludağ Sarıalan Bungalov Evler Orman Köşkleri

Uludağ Sarıalan Bungalov Evler Orman Köşkleri

Uludağ Sarıalan Çocuk Oyun Parkı

Uludağ Sarıalan Çocuk Oyun Parkı

Uludağ Sarıalan Hediyelik Eşya ve Arap Turistler

Uludağ Sarıalan Hediyelik Eşya ve Arap Turistler

Uludağ Sarıalan Jandarma

Uludağ Sarıalan Jandarma

Uludağ Sarıalan Jandarma Ekipleri

Uludağ Sarıalan Jandarma Ekipleri

Uludağ Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı

Uludağ Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı

Uludağ Sarıalan Meydan

Uludağ Sarıalan Meydan

Uludağ Sarıalan Papağan

Uludağ Sarıalan Papağan

Uludağ Sarıalan Piknikçiler

Uludağ Sarıalan Piknikçiler

Uludağ Sarıalan Palabıyık Cemal

Uludağ Sarıalan Palabıyık Cemal

Uludağ Sarıalan Piknik ve Kamp Alanı

Uludağ Sarıalan Piknik ve Kamp Alanı

Uludağ Sarıalan Piknik Yerleri

Uludağ Sarıalan Piknik Yerleri

Uludağ Sarıalan Teleferik İstasyonu

Uludağ Sarıalan Teleferik İstasyonu

Uludağ Sarıalan Telesiyej

Uludağ Sarıalan Telesiyej

Uludağ Sarıalan Tuvaletler

Uludağ Sarıalan Tuvaletler

Uludağ Sarıalan Umumi Tuvaletler

Uludağ Sarıalan Umumi Tuvaletler

Uludağ Çobankaya Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanı

Uludağ’a çıkarken piknik alanı olarak ilk karşınıza çıkan yer Kirazlıyayla’dır fakat yol kenarlarında bir çok kişiyi piknik yaparken görebilirsiniz, ama özel olarak kamp ve piknik yeri olarak bir diğer bölge ise tanıtmaya başladığımız Çobankaya mevkisidir. Çobankaya rakım olarak 1750 metre yüksekliğe sahip ve yine Uludağ’ın güzelliklerini sizlere doyasıya sunmaya hazır bir kamp ve piknik yeri.

Uludağ Çobankaya’da ne var derseniz, camisi var marketi var ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının Sarıalan ve Çobankaya mevkilerinde yaptırdığı Ahşap Kır Evleri, yada Bungalov Evler yada diğer bir ismiyle Orman Köşkleri bulunmakta, Sarıalan mevkisinde halen daha yapılmakta olan evler vardı ama burada ise bir çok aile çoktan kullanmaya başlamış bile. Hatta fotoğraflarda da göreceğiniz gibi Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu‘da soluk almaya sanki bir de ufak bir teftişe gelmiş gibi bir hal sezdim.

Çobankaya’da, Sarıalan gibi Bursalıların nefes alabileceği tertemiz havası ve doğasıyla tüm negatifliği yokedecek nadide piknik ve mesire yerlerinden biri. Kamp yada piknik yapmadan sadece bir bardak çay içseniz bile fayda göreceğiniz mükemmel yerlerden başlıcaları. Çok fazla konuşup tadını kaçırmak istemiyorum, sizi resimlerle başbaşa bırakıp Uludağ’ın güzelliğini tadını çıkarmaya davet ediyorum.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu Uludağ Çobankaya'da

Bursa Valisi Münir Karaloğlu Uludağ Çobankaya’da

Uludağ Çobankaya Ahşap Bungalov Evler

Uludağ Çobankaya Ahşap Bungalov Evler

Uludağ Çobankaya Ahşap Ev

Uludağ Çobankaya Ahşap Ev

Uludağ Çobankaya Ahşap Kır Evi

Uludağ Çobankaya Ahşap Kır Evi

Uludağ Çobankaya Ahşap Kır Evleri

Uludağ Çobankaya Ahşap Kır Evleri

Uludağ Çobankaya Ahşap Orman Köşkleri

Uludağ Çobankaya Ahşap Orman Köşkleri

Uludağ Çobankaya Ahşap Orman Köşkü

Uludağ Çobankaya Ahşap Orman Köşkü

Uludağ Çobankaya Cami

Uludağ Çobankaya Cami

Uludağ Çobankaya Çeşme Sırası

Uludağ Çobankaya Çeşme Sırası

Uludağ Çobankaya Kamp ve Günübirlik Kamp Alanı

Uludağ Çobankaya Kamp ve Günübirlik Kamp Alanı

Uludağ Çobankaya Kamp ve Piknik

Uludağ Çobankaya Kamp ve Piknik

Uludağ Çobankaya Kır Evleri

Uludağ Çobankaya Kır Evleri

Uludağ Çobankaya Market

Uludağ Çobankaya Market

Uludağ Çobankaya Market İçerisi

Uludağ Çobankaya Market İçerisi

Uludağ Çobankaya Market Ürünleri

Uludağ Çobankaya Market Ürünleri

Uludağ Çobankaya Orman Evleri

Uludağ Çobankaya Orman Evleri

Uludağ Çobankaya Piknik Yeri

Uludağ Çobankaya Piknik Yeri

Uludağ 2013 Yılı Fotoğrafları

Ağaçlı Ormanlı Yol

Ağaçlı Ormanlı Yol

Uludağ Bakacak Tepesi ve Bursa Manzarası

Uludağ Bakacak Tepesi ve Bursa Manzarası

Uludağ Bakacak Tepesi ve Uludağ

Uludağ Bakacak Tepesi ve Uludağ

Uludağ Çam Ağaçları

Uludağ Çam Ağaçları

Uludağ Florası

Uludağ Florası

Uludağ Grand Yazıcı Otel

Uludağ Grand Yazıcı Otel

Uludağ Manzarası

Uludağ Manzarası

Uludağ Milli Park Karabelen Giriş Kapısı

Uludağ Milli Park Karabelen Giriş Kapısı

Uludağ Milli Park Karabelen Giriş Tabelası

Uludağ Milli Park Karabelen Giriş Tabelası

Uludağ Otel Beceren

Uludağ Otel Beceren

Uludağ Otel Fahri

Uludağ Otel Fahri

Uludağ Oteller Bölgesi

Uludağ Oteller Bölgesi

Uludağ Uslan Hotel

Uludağ Uslan Hotel

Uludağ Yolu

Uludağ Yolu

Uludağ Yolu Kuzu Çevirme ve Köy Kahvaltısı

Uludağ Yolu Kuzu Çevirme ve Köy Kahvaltısı

Uludağ Yolu Üzerinde Yemek Durakları

Uludağ Yolu Üzerinde Yemek Durakları

Uludağ Zirve Yolcuları

Uludağ Zirve Yolcuları

Bakacak Tepesinden Bursa

Bakacak Tepesinden Bursa

Bakacak Tepesinden Bursa Manzarası

Bakacak Tepesinden Bursa Manzarası

Dolubaba Et Mangal Uludağ

Dolubaba Et Mangal Uludağ

Hotel Le Chalet Uludağ

Hotel Le Chalet Uludağ

Kirazlıyayla Mesire Piknik Alanı

Kirazlıyayla Mesire Piknik Alanı

Kirazlıyayla Piknik Alanı

Kirazlıyayla Piknik Alanı

Kirazlıyayla Uludağ

Kirazlıyayla Uludağ

Oteller Bölgesi Bursa Mesafe

Oteller Bölgesi Bursa Mesafe

Uludağ Rakım 1865 Metre

Uludağ Rakım 1865 Metre

Uludağ Ağaçlar

Uludağ Ağaçlar

Uludağ Ağaoğlu My Mountain Otel

Uludağ Ağaoğlu My Mountain Otel

Uludağ Ağaoğlu My Resort Hotel

Uludağ Ağaoğlu My Resort Hotel

Uludağ Ak Otel

Uludağ Ak Otel

Uludağ Atasu Otel

Uludağ Atasu Otel

Uludağ Bakacak Seyir Tepesi

Uludağ Bakacak Seyir Tepesi

Uludağ Bakacak Tepesi

Uludağ Bakacak Tepesi

Uludağ Bakacak Tepesi Araçlar

Uludağ Bakacak Tepesi Araçlar

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Dolubaba Hazretleri Türbesi | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: İnkaya Köyü ve İnkaya Çınarı | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir