İnebey Medresesi

Bursa’nın simgelerinden Ulu Cami‘nin karşısında yer alan Postane’nin yanından yukarı doğru çıktığımızda yaklaşık 50 metre yukarıda sağ tarafta İnebey Caddesinde yer alan İnebey Medresesi, şuan da üstlendiği misyon ile büyük bir amaca hizmet etmektedir.Bu amaçla İnebey Medresesini sizler için fotoğrafladık.

XIV. Yüzyılın özgün bir taş yapısı olan tarihi İnebey Medresesi ters T plan şemasında olup yüzyılın karakteristik özelliklerini taşıyan bir yapıdır. Binayı yaptıran İnebey Subaşı, Yıldırım Beyazid dönemi devlet adamlarındandır. XVII. Yüzyıl sonlarında Amcazade Hüseyin Çelebi tarafından esaslı şekilde tamir ettirildiğinden dolayı kadı sicillerinde Hüseyin Çelebi Medresesi adı ile anılmıştır. Uzun yıllar medrese olarak hizmet veren bu bina daha sonra özel kişilerin eline geçmiştir.

1969 yılında İnebey Medresesi Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından satın alınarak binanın mülkiyeti vakıflara ait olmak kaydıyla Yazma ve Basma Eserler Kütüphanesi olarak kullanılması şartı ile Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. İnebey Medresesi 1969 yılında Orhan Cami‘sinde bulunan el yazması ve Arap harfli basma kitapların taşınmasından sonra Bursa Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kütüphane sahip olduğu el yazması ve Arap harfli basma kitap koleksiyonları ile ülkemizin sayılı ihtisas kütüphanelerinden biridir. Kütüphane, Bursa ve çevresindeki; tarih, edebiyat, filoloji, ilahiyat, doğu bilimleri, paleografya ve bibliyografya gibi sosyal bilimlerin çeşitli alanlarındaki Türk İslam kültürünün değerli el yazması ve Arap harfli basma kitaplarını bünyesinde toplayarak  kayıt, katalog, tasnif v.b. teknik işlemlerini yaptıktan sonra başvuru hizmeti, okuyucu rehberliği, bibliyografik, danışmanlık hizmetleri şeklinde araştırmacıların hizmetine sunmaktadır. Bu niteliği ile de yerli ve yabancı araştırmacılara bilimsel ve kültürel kamu hizmeti vermektedir.

İnebey Medresesi

İnebey Medresesi

İnebey Medresesi Yan Duvar

İnebey Medresesi Yan Duvar

İnebey Medresesi Sol Kısım

İnebey Medresesi Sol Kısım

İnebey Medresesi Burçları

İnebey Medresesi Burçları

İnebey Medresesi Yazma ve Basma Eserler Kütüphanesi

İnebey Medresesi Yazma ve Basma Eserler Kütüphanesi

Share

Pin It

3 comments

  1. Pingback: İnebey Medresesi

    • Emre Seymenler 25 Aralık 2014 at 19:47 - Reply Author

      Mehmet Bey merhaba, İnebey’in mezarı türbe şeklinde midir, biraz bilgi verebilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir