Hacı İvaz Paşa Türbesi

Türbe’de Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe‘sini yaptıran ünlü mimar ve devlet adamı Hacı İvaz Paşa ve Oğlunun mezarları bulunmaktadır. 1428 yılında yaşamını yitiren Hacı İvaz Paşa‘nın mezarı, on iki taş ayağa oturan, sivri kemerli açık bir türbedir. Tümüyle düzgün kesme taştan yapılmıştır. Hacı İvaz Paşa‘nın mezar taşı, rumi motiflerle süslenmiş olup dört satırlık yazısının Türkçesi şöyledir: “İnsan türünün özü, bereketler babası, iyilikler kaynağı İvaz oğlu büyük vezir Ahi Bâyezid oğlu İvaz Paşa (makamları güzel) dokuz zilkade sene 832 H. (1429). ” Yanında da Hacı İvaz Paşa’nın oğlu Ahi/Atai Çelebi‘nin mezarı vardır. Diğer bir mezarda İvaz Paşa mütevellisi Osman Efendi (1287 H. 1870) ve bahçede başka birkaç mezar daha vardır.

En son resimde ki büyük uzunca taş sütunda yazan yazı;

Tokatlı İvaz Paşa; Ahi Beyazid’in oğludur. Yıldırım Bayezid ve Çelebi Mehmed devirlerinde yaşamıştır.Yıldırım Bayezid‘in vefatından sonra şehzadeler arasında ki taht kavgalarında imparatorluğun dağılmasını önleme yolunda ve isyanların bastırılmasında en büyük rolü oynamış, Vezir Kumandan olarak mücadelesi Çelebi Sultan Mehmed tahta çıkmasına devirlerinin ünlü kahramanı Bursa Muhafızı, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe Mimarı Mühendisi eserler üstadı Hak Rahmet Eylesin.

İvaz Paşa Mahallesinde bulundan İvaz Paşa Türbesine gitmek için, Tahtakale’den, yukarıya doğru çıkmak gerekte, mezarlığı geçtikten hemen sonra yukarı çıkışta sağ tarafta kalmaktadır.

İvaz Paşa mahallesi gördüğüm kadarıyla eski bir mahalle ve mahalle havasını soluyabileceğiniz nadide güzel yerlerden birisidir.Bursa merkezin hemen yukarında 10 dakikalık yürüme mesafe uzaklıkta olan bu tarihi ve güzel mahalleyi ve tabi ki de Bursa Muhafızı ve Mühendis Mimar Hacı İvaz Paşa Türbesini mutlaka ziyaret ediniz.

Hacı İvaz Paşa Türbesi

Hacı İvaz Paşa Türbesi

Hacı İvaz Paşa Mezarı

Hacı İvaz Paşa Mezarı

İvaz Paşa Türbesi ve Bahçesi

İvaz Paşa Türbesi ve Bahçesi

İvaz Paşa ve Diğer Zatı Muhteremler

İvaz Paşa ve Diğer Zatı Muhteremler

Tokatlı Hacı İvaz Paşa Mezar Taşı

Tokatlı Hacı İvaz Paşa Mezar Taşı

Share

Pin It