Eskici Mehmed Dede Türbesi

Bursa’da Tahtakale’den yukarı doğru çıkıldıkça, Üç Kurnalar Veled-i Veziri Camisinin az aşağısında bu mübarek zat’ın türbesi bulunmaktadır.

Eskici Mehmed Dede aslen Amasyalı olup babasının adı Hüsam’dır. 1618 yılında vefatı ile söz konusu yere defni yapılmıştır.Şu anki mezarın bir türbe içerisinde olduğu kaynaklarca ifade edilir. Türbe çeşitli nedenlerden dolayı muhtelif kereler yıkılmıştır. Eski kayıtlarda Üftade Hazretleri‘nin müridlerinden olduğu ve Aziz Mahmud Hüdai‘nin irşad olmasına vesile olduğundan bahsedilir. Mehmed Dede‘nin bazen Bedestende ticaret ile uğraştığı,bazen de eskicilik mesleğini yaptığı söylenir. Zaman zaman ise dünyevi işlerden elini eteğini çekerek tamamen manevi hayat ile meşgul olduğu ifade edilir.Halk arasında kerametlerine dair bir çok menkıbe de anlatılan Eskici Mehmed Dede‘nin Üftade Hazretleri ile aralarında geçen ve sonrasında dönemin Bursa Kadısı görevini yürüten Aziz Mahmud Hüdai‘nin irşad olmasına vesile olan menkıbesi oldukça meşhurdur. Eskici Mehmet Dedeye ait olan mezar taşında, Hz. Üftade müridlerinden Hüdayi Mahmut Dede’yi irşad eden Eskici Mehmet Dede 988/1580 diye yazılıdır.Diğer mezar taşında ise Türbedarı Mehmet Emin Efendi, 1888 / 1246 Sefer ayının 24. günü yazmaktadır.

Eskici Mehmed Dede Türbesi şuanda fotoğrafta görüldüğü gibi bir haldedir.

Eskici Mehmed Dede Türbesi

Eskici Mehmed Dede Türbesi

Share

Pin It

6 comments

  • Emre Seymenler 11 Ağustos 2017 at 21:02 - Reply Author

   Aleyküm Selam Barış Bey,
   Neredeyse bir yıldır yazmıyorum, aslında elimde yazılmayı bekleyen en az 60 küsür yer var, biraz sıkılmıştım, ta ki sizin bu güzel yorumunuz gelene kadar, en kısa zamanda yeni yazılar yayınlayacağım. Size çok teşekkür ederim…

 1. gox sevdim bu insanlari–ovliyalari ve Ertugrulu.Gox hemde cox arzulayiram bu mubarek ziyaretgahlari gormeyi

  • Emre Seymenler 10 Temmuz 2017 at 19:04 - Reply Author

   Ne mutlu size böyle güzel duygulara sahip olduğunuz için… Allah tez zamanda görmeyi nasip etsin.

 2. Pingback: Eskici Mehmed Dede Aşevi | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

 3. Pingback: Eskici Mehmed Dede Aşevi | Seyyah Çelebi - Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir