Dayıoğlu At Pazarı Hamamı

Bursa’nın Kamberler Mahallesinde yıllardır işletilen bir hamam var, At Pazarı Hamamı yada Dayıoğlu Hamamı olarak bilinen bu hamam halen daha aktiftir ve tarihi olarak önem taşımaktadır.Eskiden bu hamamın yanında genelev varmış e haliyle hamam aktif olarak kullanılıyormuş, daha sonra genelev kaldırılınca önemini yitirmiş, sonra tekrardan açılmış.

Kitabesine göre; At Pazarı yada Dayıoğlu Hamamını yaptıran ve yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte Fatih’in vakfiyesinde Emir Sultan Camisine vakfedildiği ve 1604 tarihinde yaptırıldığı belirtilmektedir. Çifte hamam sınıfında olan özel mülkiyetteki hamamda Erkekler ve Kadınlar bölümü aynı plandadır. Soğukluğu sekizgen bir kasnağa oturtulmuş kubbe ile örtülüdür. Buradan kubbeli ve tek eyvanlı ılıklığa geçilir. Yapının kubbesi ve öteki bölümleri kiremitle kaplıdır. Yapı 1684 ve 1759 yıllarında onarım görmüştür, Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen ‘Kamberler Tarih ve Kültür Parkı Projesi’ kapsamında çevresindeki salaş yapılar ayıklanarak çevresi açılmıştır.

Dayıoğlu Hamamının çalışanlarından bir de bir hikaye öğrendim, Zamanında Timurlenk ile Nasreddin Hoca bu hamam da karşılaşmışlar ve Timurlenk, Nasreddin Hoca’ya sorar:“Hoca efendi, beni bilirsin… Ben cihangir bir padişahım, gerek oldu ki satılmam lazım oldu, beni kaç akçeye alırsın?”diye sorar.Hoca efendi de yanıt olarak: “Kırk akçeye ancak alırdım” der..Bunun üzerine Timurlenk “Behey hocam benim sadece futam  kırk akçe eder” deyince; Nasrettin Hoca da:“Zaten ben de kırk akçeyi futanızı alırdım” der.Bunun üzerine Timurlenk, bu açık sözlü bilgin hocamıza bazı ihsanlarda ve lütuflarda bulunmuş…Bu da böyle bir hikaye.

Dayıoğlu Hamamı veya At Pazarı Hamamı

Dayıoğlu Hamamı veya At Pazarı Hamamı

Dayıoğlu Hamamı Giriş

Dayıoğlu Hamamı Giriş

Dayıoğlu At Pazarı Hamamı

Dayıoğlu At Pazarı Hamamı

Dayıoğlu Hamamı Yandan

Dayıoğlu Hamamı Yandan

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Ahmet Dai Cami | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Ahmet Dai Cami « Seyyah Çelebi – Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir