Ahmet Dai Cami

130 sene Osmanlı Devleti Bursa’dan yönetildi, haliyle bu kadar padişahın yaşadığı ve inanç açısından onlarca evliyanın, alimin mesken tuttuğu Bursa, tarihi camileriyle de her zaman gündemde olacaktır.Bu yazımızda Belediye tarafından düzenlenen Cumhuriyet Caddesinin, Kamberler ayağının başında yer alan Ahmet Dai Camisidir.

Ahmet Dai Camisi, kitabesine göre, Cumhuriyet caddesi ile birleşen Ahmet Dai sokağının başında yer almaktadır. Hızıroğlu Yahşi Bey tarafından Fatih Döneminde Hicri 876 Miladi 1471 yılında yaptırılmıştır.

Daha önce giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesi, 1953 yılında yapılan onarımla, kuzey yönünde son cemaat yerinin kalkan duvarına yerleştirilmiştir.Kitabe, mermerden üzerine küçük boy harflerle Arapça yazılmış olarak 75 x 90 cm ebatlarında bir kitabedir.

Ahmet Dai Cami, aynı adla anılan mahallede bulunur, Ahmet Dai, Germiyanlıdır ve Süleyman Paşanın hizmetinde bulunmuş, I. Murad döneminde vefat etmiş bir şairdir.

Ahmet Dai Cami yapısal olarak iki esas kısımdan meydana gelmiştir.Tek kubbeli asıl cemaat yeri ile kuzey yönünde ki son cemaat yerinden oluşmaktadır.Asıl namaz kılma yeri 7,57 x 7,57 metre ebatlarında kare planlı bir yerdir.

Ahmet Dai Camisinin son cemaat yeri 4,47 metre derinliğinde, orta kısımlarda dar, yanlarda geniş üç göz halindedir.Ortada iki yığma ayak, doğu ve batı yan duvarlarına sivri kemerlerle birbirine bağlanmıştır.Yan bölmeler beşik,  orta bölüm daire tonoz ile örtülüdür.

Caminin yıkık olan minare petekleri, 1953 yılında Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından aslına uygun olarak onarılmıştır.

Ahmet Dai Camisi, Bursa’da Gökdere civarında, Dayıoğlu Hamamı karşısında, Cumhuriyet caddesinin başlangıcında yer almaktadır.

 

Ahmet Dai Cami

Ahmet Dai Cami

Ahmet Dai Cami Giriş Kapısı

Ahmet Dai Cami Giriş Kapısı

Ahmet Dai Cami Giriş Sol Kısım

Ahmet Dai Cami Giriş Sol Kısım

Ahmet Dai Cami Tabela

Ahmet Dai Cami Tabela

Ahmet Dai Cami Yandan Görünüş

Ahmet Dai Cami Yandan Görünüş

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir