Çırağ Bey Cami

Çırağ Bey, II. Murad zamanında yaşamış sufidir.Çırağ Bey‘in seceresine bakarsak babası Ahi Bayeziddir ve Hacı İvaz Paşa‘nın kardeşidir.Çırağ Bey‘in gerçek adı Şerefüddin El-Hac Şeyh Çırağ Beydir.1429 yılında vefat etmiştir ve kabri Çırağ Bey Camisinde bulunmaktadır.

Çırağ Bey Camisi 15. yüzyılın ilk yarısında Çırağ Bey tarafından yaptırılmıştır.Kare planlı olarak inşa edilmiştir, eskiden kubbesi olduğu ama şimdi ise kırma çatı ile kapalı olduğudur.Caminin güneydoğu köşesi pahlanmış ve 3 sıra tuğla mukarnasla süslenmiştir.Ana yapıdan uzakta ve dışa doğru taşan bir duvarla bağlanmış minaresinin kaide üstü yıkılmıştır.

Çırağ Bey, İvaz Paşanın kardeşi olduğuna göre ve kardeşi de Yeşil Türbe ve Yeşil Caminin mimarı olduğuna göre acaba Çırağ Bey Camisi içinde bir şeyler yapmış mıdır sorusu aklıma geldi.

Çırağ Bey Camisi, Bursa’da bulunmaktadır ve Balıbey Hanının hemen üstünde yer alan Saltanat kapısında yukarı çıkılan yoldan giderek ve Oruç Bey Hamamının bulunduğu sokağa girmek ve o dar sokaklarda kaybolmak suretiyle rahatlıkla bulunabilmektedir.Gerçekten sora sora bulunabilecek bir yerde, çünkü sokaklar dar ve labirent vari bir tarzda, bu yüzden o mahallede yaşayanlara sormak en mantıklısıdır.

Çırağ Bey Cami

Çırağ Bey Cami

Çırağ Bey Cami Giriş

Çırağ Bey Cami Giriş

Çırağ Bey Kabri

Çırağ Bey Kabri

Çırağ Bey Cami İç Kısım

Çırağ Bey Cami İç Kısım

Çırağ Bey Cami Minare

Çırağ Bey Cami Minare

Çırağ Bey Cami Giriş Kapısı

Çırağ Bey Cami Giriş Kapısı

 

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir