Bedreddin Cami

Bursa’nın tarihi değerlerini bu sitede adım adım yazıyoruz, bu sefer ki rotamızda, Gökdere Külliyesinin solundan yukarılara doğru çıkışımızda mahalle arasında kalmış tarihi bir camiye rastladık.Bu Cami aşağıda kitabesini yazdığımız Bedreddin Camiidir.

Bedreddin Cami kitabesine göre; 1443 yılında Çelebi Mehmet‘in kızı Hafsa Sultan tarafından yaptırılmıştır Hafsa Sultan, Çandarlı İbrahim Paşa oğlu Mahmud Çelebi‘nin eşi imiş. Bu tarihte Mahmud’lara Bedreddin denildiği için, mescide bu ad verilmiştir. Güldeste’de ise; Emir Buhari’nin halifelerinden Bedreddin Mahmud (vefatı 1451) adına, Hafsa Sultan’ın yaptırdığı yazılıdır. Mahalle mescidi tipinde olan bu yapı, kalkan duvarlı camilerdendir. 8.85 x 8.85 metre iç ölçülerinde kare planlı olan mescidin asıl ibadet alanını, Türk üçgenleri ile geçilen büyük bir kubbe örter. Üç bölümlü son cemaat yerinin üzeri ise tonozlarla örtülüdür.1586 ve 1888 yıllarında tamir gören cami, 1955 yılında Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından aslına uygun olarak onarılmıştır.

Bedreddin Camisi Bursa ilinin Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır.Camiyi gezip görmek isterseniz, Gökdere deki Nostaljik Tramvay istasyonuna gelmeniz gerekmektedir.Pehlivan Dede Türbesinin yanından yukarı doğru çıkmanız gerekmekte ve 200-250 metre yukarı çıktığınızda Bedreddin Camisinin Minaresini göreceksiniz.

Bedreddin Camisinin birde haziresi bulunmakta ve kimin mezarı bulunduğunu şuanlık bilmiyorum.

Bedreddin Cami

Bedreddin Cami

Bedreddin Cami Giriş Kapısı

Bedreddin Cami Giriş Kapısı

Bedreddin Cami Hazire

Bedreddin Cami Hazire

Bedreddin Cami Minare

Bedreddin Cami Minare

Bedreddin Cami ve Çeşmesi

Bedreddin Cami ve Çeşmesi

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir