Pehlivan Dede Türbesi

Bursa şehrinde güzel Türbesi olan muhterem zatlar olduğu gibi, etrafı telle örgülü olan hakkında pek fazla bilgi bulunmayan evliyalar da bulunmaktadır.Bunlardan biri de Pehlivan Dede Türbesidir.

Pehlivan Dede Türbesi, Meydancık semtinde, Dayıoğlu Hamamı yada At Pazarı Hamamının tam karşısında, Kayhan’a çıkan yolun başında şimdiler de ise Nostaljik Tramvay istasyonunun tam kenarında yarım metreden biraz daha fazla yüksek yeşil boyalı duvarları ile sessiz sedasız bir türbe görünümündedir.Şahsiyeti hakkında herhangi bir belge bulunmamaktadır, yıllardan beri öylece durur.Küçüklüğümde mum falan yakarlardı, şimdiler de ise pek böyle batıl inanç bulunmamaktadır.

Eğer Pehlivan Dede Türbesi hakkında bir bilgim olursa burada yazımı düzenleyeceğim.

Pehlivan Dede Türbesi

Pehlivan Dede Türbesi

Pehlivan Dede

Pehlivan Dede

Share

Pin It

2 comments

 1. Merhabalar .. okadar guzel anlatmissinizki kaleminize saglik ben bile okadar cok gezmeme ragmen ciddi ejsiklerimin oldugunu farkettim yanliz bi ekmekci teyzeden bahsedilir fakat hakkinda pek bilgi yoktur. Onunlada ilgili bir arastirma yaparmisiniz ??
  Iyi gunler,iyi bayramlar ?

  • Emre Seymenler 27 Eylül 2015 at 13:20 - Reply Author

   Merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ekmekçi teyze deyince ilk aklıma, Tahtakale de yolun kenarında duran bir türbe var, ismi aklıma gelmedi, sanırım onu yazmadım, daha açıklayıcı tarif yaparsam, eskiden sümerbank derlerdi şimdi çetinkaya oldu, onun yanından yukarı doğru yürüyoruz, Üftade Hazretlerine çıkar gibi, biraz yürüyünce lokantalar falan var, onun yanında da bir fırın olacaktı, işte tam onların yanında küçük bir türbe ve cami vardı sanırım, o türbede ki acaba ekmekçi teyze olabilir mi, hatrımda kalan orada bir bayanın türbesi olduğu. En yakın zamanda orayı da tanıtayım, sizin vesilenizle…
   Ekleme : Tahmin ettiğim yere gittim, Helvacı Acele Bacı imiş, acaba sizin bahsettiğiniz o mudur, çünkü ben başka bilmiyorum, bayan türbe ziyaretgahı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir