Tatarlar Camii

Bursa’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Tatarlıkta, adını veren bir cami vardır ve Timur zulmünden kaçan Tatarların bu bölgeye yerleşmesiyle hayatlarını devam ettirdikleri ticaret yaptıkları bilinmektedir.

Bizlerde bu önemli yerin tarihi çok ta eski olmasa da ama yine tarihi önemi olan Tatarlar Camisini sizler için fotoğrafladık.

Tatarlar Camisi, girişindeki mermerde yazdığına göre yapılış tarihi 1836 olarak gözüküyor ve yaptıranlar yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi Tatar halkı tarafından yaptırılmıştır.

Tatarlar Camisi, Yıldırım Belediyesi tarafından etrafı temizlenerek, daha güzel bir görünüme kavuşturuluyor ve avlu, yada diğer ek kısımlarının ortaya çıkarılması için çalışmalar başlatılmıştır.Tatarlar Camisi mimari olarak, ahşap bir balkona ve sağ ve soldan çıkılan ahşap merdivenlere sahiptir.Ahşap bir minbere ve tavana sahiptir.

Tatarlar Camisinde kubbe yoktur ve kırma tuğla çatılıdır.Cami halen daha kullanımda ve cemaati olan bir camidir.Önünde ki çeşmeden çok defa su içmişliğim vardır, bu anlamda da benim için değerli camilerdendir.Tatarlar Camisini görmek isteyenler için, Gökdere meydanından Yıldırıma doğru gelmeniz gerekmektedir.Meydancık Camisinin yaklaşık 100-150 metre sol aşağısında kalmaktadır.

Tatarlar Cami

Tatarlar Cami

Tatarlar Cami Yapılış Tarihi

Tatarlar Cami Yapılış Tarihi

Tatarlar Cami Mihrap

Tatarlar Cami Mihrap

Tatarlar Cami Minber

Tatarlar Cami Minber

Tatarlar Cami Sağ Duvar

Tatarlar Cami Sağ Duvar

Tatarlar Cami Sol Kısım

Tatarlar Cami Sol Kısım

Tatarlar Cami Son Cemaat

Tatarlar Cami Son Cemaat

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Selimzade Cami | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Selimzade Cami | Seyyah Çelebi - Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir