Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı

Daha önce hiç dikktimi çekmemişti, meğerse tarihi bir hamam var mış Yıldırım semtinde.Gerçi resimlerden de anlayacağınız gibi evler arasında kalmış bir hamam.

Mevki olarak neresi derseniz, Yıldırım Bayezid Camisinin arkasından Yıldırım Polis Karakoluna giden bir yol aşağıya doğru o yol üzerinde sol tarafta kalıyor.

Yada Molla Yegan’dan yukarı çıkın sağ tarafınızda sokak arasında kalacaktır.

Yıldırım Bayezid Hamamının iç kısmında neler var bilmiyorum, girmedim, eğer bir gün girersem yada giren birisi bizi bilgilendirirse mutlu oluruz.

Hamamın yapılış tarihi 1390 ama depremlerden dolayı yada bakımsızlıktan dolayı restorasyon görmüş ve restore tarihi 1982. Hamamda sauna mevcutmuş, yalnız hamamın saatleri çok ilginç geldi mesela,

  • 06.00 – 10.00 Erkeklere
  • 10.00 – 17.00 Kadınlara
  • 17.00 – 24.00  Erkeklere
  • Pazar Günü 06.00 – 24.00 Erkeklere

Yıldırım Bayezid Hamamı ufak gibi gözüküyor ısınması doğal kaynak suyu mu yoksa odunla mı ısınıyor bilmiyorum.Öğrenirsem yazarım…

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı Yandan Görünüş

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı Yandan Görünüş

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı Girişi

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı Girişi

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı Kubbesi

Tarihi Yıldırım Bayezid Hamamı Kubbesi

Share

Pin It

2 comments

  1. Okumuş olduğum tarihi bilgilerden sonra yaşlarını hesaplayarak bu kadar birikim kaçyıla sığmış hesabı yaptım.Günümüz gençleri ile kıyasladım ve ne kadar boş geçen yıllar ve de hayatlar var.YILDIRIM BEYAZIT,KARAGÖZ,HACİVAT,SÜLEYMAN ÇELEBİ,ZEKİ MÜREN,YEŞİL,MAVİ OLARAK ÇİNİLERİ SÜSLEYEN RENKLER VE KUMAŞ DOKUMA FABRİKALARI,HAVLULAR.Bursa şehrini temsil ediyor.
    Orhan gazi döneminden daha öncesini de kapsayan tarihi değerlerin yıkılmadan hala korunabilmesi çok anlamlı.Yapı malzemesindeki kaliteye de dikkat çeken bu binalar büyük emek harcanarak yapılmış.İnsan gücü kullanılmış.İş makinalarının olmadığı bu yıllarda her işin yapımı bilek gücü.Restorasyon uygulanıp uygulanmadığını özellikle sorarlar. Renklerdeki canlılığı takip ederek kullanılan boya türü merak edilir.Kumaşlarda kullanılan kök boyalar osmanlı halısı ve de kilimi olarak farklı değer taşır.Ki Türk kültürüne ait bir kilim arkeolojik kazılarla bulunmuş.İlgimi çekti ve paylaşmak istiyorum.Mağra su ile doluyor ve donuyor.Buzulların yoğun olduğu topraklarda Türk soyu izleri bulunuyor.Ve en önemlisi karbon 14 sistemi ile bu dokumanın isadan önce 6000 yıllarına ait olduğu belirleniyor.Tarihi değerlerimize sahip çıkan ve ilgi ile fotoğraf çekip böyle bir site hazırlayan EMRE ye”Bursa ziyaretlerimizin fotoğraflardan sonra daha anlamlı olacağını düşünüyorum.Rehperlik ve de tanıtımlı tarihi bilgilerini sessizce takip edeceğim.”Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir