Sitti Hatun Cami

Bursa, Osmangazi deki Kamberler Parkı düzenlenmeden önce bu yazacağım Sitti Hatun Camisi ve diğer imaretler hakkında, özel bir ilgisi olmayanlar dışında kimsenin bilgisi yoktu, ne zaman çevre düzenlemesi oldu ve bu güzel eserler meydana çıktı.

Sitti Hatun Camisi,Kamberler mahallesinde yer alan cami kitabesine göre Hicri 864 (1459 – 1460) yılında Oruç Bey kızı Sitti Hatun tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı asıl ibadet mekanı içten Türk üçgeni kuşağı, dıştan sekizgen kasnak üzerine oturtulmuş, kurşun toplamalı kubbe ile örtülüdür. Cami, altta sekiz, üstte altı ve kubbe kasnağında üç pencere ile aydınlanmaktadır. 1956 yılında Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından restore ettirilmiştir. Osmangazi Belediyesi tarafından yürütülen ‘Kamberler Tarih ve Küttür Parkı Projesi’ kapsamında çevresindeki salaş yapılar yıkılarak daha bir görünür duruma getirilmiş rahat bir nefes aldırılmıştır.

Sitti Hatun Camisinde son cemaat alanı açık şekilde durmaktadır.Zaten bu tarz eski camilerde genelde son cemaat yeri açık bırakılmış ama sonradan ya duvarla yada sac kaplamalarla kapatılmıştır.Yine Sitti Hatun Camisinde kalkan duvarı bulunmakta.Sitti Hatun Camisi, Bursa’nın merkezinde bulunmaktadır, görmek isteyenler için, Kamberler parkını bulmaları gerekmekte.Zaten Kamberler parkını bulduklarında otomatikman göreceklerdir…

Sitti Hatun Cami

Sitti Hatun Cami

Sitti Hatun Cami Giriş

Sitti Hatun Cami Giriş

Sitti Hatun Cami Son Cemaat

Sitti Hatun Cami Son Cemaat

Sitti Hatun Cami Kitabesi

Sitti Hatun Cami Kitabesi

Sitti Hatun Cami Haziresi

Sitti Hatun Cami Haziresi

Sitti Hatun Cami Yandan

Sitti Hatun Cami Yandan

Sitti Hatun Cami Çapraz Arka

Sitti Hatun Cami Çapraz Arka

Share

Pin It

3 comments

  1. Pingback: Sitti Hatun Çeşmesi | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Sitti Hatun Çeşmesi | Seyyah Çelebi - Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

  3. Pingback: Sitti Hatun Sıbyan Mektebi | Seyyah Çelebi - Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir