Şimşirli Dede Kabri

Bursa’da en sevdiğim yerlerden biri olan Alaaddin Mahallesinde ana cadde üzerinde dümdüz gidildiğinde karşımıza bir hazire çıkar ve burada Şimşirli Dede bulunmakta.

Kabrin yanında yazan bilgilendirmeye göre, Kabir, Osmanlı saray hazinedarbaşısı Anber Ağa’nın kardeşi Muharrem Ağa’ya aittir. Kendisi Bursalılar tarafından sevilen iyi huylu bir zat ve bir ermiş olarak bilinmekte olup 1641 yılında öldüğünde şimdi ki kabrinin olduğu yere gömülmüştür. Eskiden mezarın içinde büyük bir şimşir ağacı çıktığı için halk arasında burası “Şimşirli Dede” olarak anılmıştır.

Mezarının başında da saray ağalarının giydiği mermerden işlenmiş büyük bir kavuk bulunmaktadır. Bu alan bir hazire şeklinde olup Muharrem Ağa’nın mezarından başka 16. ve 17. yüzyıllara ait mezar taşları yer almaktadır.

Şimşirli Dede

Şimşirli Dede

Şimşirli Dede Haziresi

Şimşirli Dede Haziresi

Şimşirli Dede Kabir

Şimşirli Dede Kabir

Şimşirli Dede Kabirler

Şimşirli Dede Kabirler

Şimşirli Dede Kabri

Şimşirli Dede Kabri

Şimşirli Dede Kabristanı

Şimşirli Dede Kabristanı

Şimşirli Dede Türbe

Şimşirli Dede Türbe

Şimşirli Dede Türbesi

Şimşirli Dede Türbesi

Share

Pin It

2 comments

  1. Burayı benbuldum eski hali duvar içinde çöplüktür kedi köpek ölüleri çokça çöpler duvarlarına tırmanmayı çok severdim birde eşelemeyi bir gün birşeyler fark ettim anneme söyledim donemin park bahçeler müdürü tanıdıktır fen işlerinden geldiler eşelerken bende kemik cikardim o kadar icindeydim korkmuyormusun derlerdi hep kucuktum sonucta sonra osmanlıca okuyabilenler derken etrafı çevrelenir seviyorum ve onu bulduğum için çok mutluyum

    • Emre Seymenler 17 Kasım 2017 at 19:01 - Reply Author

      Ne mutlu size Zahide Hanım, böyle hem ulvi hem de kültürel bir keşif herkese nasip olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir