Selçuk Akıncılar Mescidi Cami

Yaptığım geziler, çektiğim fotoğraflar, gördüğüm mekanlar bana her daim günümüz inşaat tekniklerini sorgulamaya mecbur bırakıyor, yüzyıllardır ayakta duran eserlerin, sadece Selçuklular, Osmanlılar, Bizanslılar değil, nice uygarlıkların mimari ve inşaati uygulamalarını görüpte iç geçirmemek elde değil.İşlevsellikleri, sembolleri, kullanılan malzemeleri ve günümüze dek varlıklarını sürdürmeleri asıl sebeptir onları bu sayfada tanıtmanın.

Yine böyle kadim eserlerden biri olan Akıncılar Mescidini sizlere kelimelerim yettiğince tanıtmak istiyorum, ilk olarak tabelasında Akıncılar Camii ama girişinde Akıncılar Mescidi yazan mekanımızın bulunduğu yer tam olarak İzmir’in Selçuk İlçesinin Atatürk Mahallesinde İzmir – Aydın yolunun üzerinde bulunmaktadır.Mimari olarak tanıtmaya geçmeden ilk dikkati çekecek şey minaresi olacaktır.

Akıncılar Mescidi de zamanla bazı güzel özelliklerini kaybeden mescidlerden biridir.Mescidin yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte girişinde ki tabelada 14.yy yazıyor, yani bu gördüğümüz Akıncılar Mescidi 700 yıllık bir geçmişe tanıklık etti.Kim bilir ne olaylar ne insanlar gördü, ne depremler ne felaketler atlattı ve bugünlere geldi.

Akıncılar Mescidini tanıtmaya başlayalım artık, şimdi olmasa da Akıncılar Mescidinin, 4 tane bazalt sütundan oluşan 3 kubbeli bir girişi varmış, ama maalesef bu günümüze kadar ulaşamamış, mescidin ibadet mekan ölçüleri 4,5 metreye 4,5 metre ölçülerinde kare planlı olarak yapılmıştır.Kubbe olarak pandantif tekniği içeren bir  eliptik kubbe yapılmıştır.Mescidin duvarları taş ve tuğla kullanılarak yapılmıştır, Akıncılar Mescidine tuğla kemerli bir kapıdan giriliyor, içeri girdiğiniz de küçük pencereleri göreceksiniz , bir de gömme boşluklar var ki buralara genel de rahle gibi eşyaları koyarlar.

Akıncılar Mescidinde minber bulunmamakta, mihrap ise dışa taşan cinsten bir mihrap, çıkıntılı olarak yapılmış bir mihraptır.Mihrap mimarisi bir çok camide yada hemen hemen her camide görebileceğimiz bir türden mimaridedir.Akıncılar Mescidiniz aydınlanması ise doğu ve batı kısımlarında yer alan kemerli pencerelerden sağlanmaktadır.

Gelelim Akıncılar Mescidinin minaresi hakkında söyleyeceklerimize, minarenin fotoğraflarda görülen hali zaten oldukça dikkat çekici, minare mimari olarak Türkistan tipi bir minaredir, zamanında firuze turkuaz renkli çinilerde kaplıymış ve kaidesi ise taştan ve dikdörtgen şeklindeymiş.Şimdiler de ise resimlerde gördüğünüz formda kaidesi ise yuvarlatılmış ve taş aralarında iki sıra yatay ve dikey tuğlalar koyularak yapılmış.Minarenin kaide kısmından kalem kısmına geçişte yine büyük testere dişi motif kullanılmış, minarenin kalem kısmı tuğladan yapılmıştır, minarenin bilezik kısmı ( kaideden sonra saçaklı kısımdan sonra halka şeklinde) üzerinde tuğla motifleri sanki yılan gibi kıvrımlı ama minarenin genelinde bu motif bir çok yerde kaybolmuş ve sadece tuğlaların dizilişi gözükmekte.Minarenin şerefe kısmı maalesef bulunmamakta, yalnız yine de minarenin şerefe kısmı altında olan stalaktitler (  mukarnaslar ) halen tüm güzelliğini sürdürmekteler.Minarede bir dikkatimi çeken ince dikey boşluklar bulunmakta, kuşların girebilmesi için sanırım biraz dar ama yapılış amacını bilen varsa bizleri de bilgilendirirlerse çok mutlu olurum.

Akıncılar Mescidinde bir diğer özelliğe değinmem gerekirse saçaklar da kullanılan testere dişi motifidir.Selçukluların saçaklar da kullandığı motif olan testere dişi, tablet tuğlaların testere dişi gibi dizilmesiyle oluşur, tek sıra, çift sıra, yada üç sıra halinde yapılan bu saçaklar Akıncılar Mescidinin ibadet alanı kısmında çift sıra, kubbe kısmında ise tek sıra olarak uygulanmıştır.

Akıncılar Mescidi için son olarak söyleyeceğim özellik ise son cemaat yerinin bir zamanlar olduğudur.Mescidin duvarlarının izlerine bakılarak batı kısmında bir son cemaat yeri olduğu ama günümüzde kaybolduğu düşünülüyor.

Son olarak ben de bir özellik farkettim, minare resimlerinde, yaya geçidi tabelasının üzerinde, minarenin mescit saçağı ile birleştiği noktada minareye açılan kemerli kapı kapatılmış.

Sormak istediğim bir nokta var, şu resimde bankın üzerinde bir boşluk var, mescidin duvarında, genel de kuşlar için yuva yeri derler ama bu boşluk zeminden çok az yukarıda, kuşlar böyle yeri tercih etmez gibi geliyor, eğer öyle ise bu boşluğun yapılış amacı nedir ?

Toparlarsam, Akıncılar Mescidi, yüzyıllardır ayakta, zaman zaman yağmur, fırtına gibi doğal olaylara karşı kan kaybetmiştir, ama gördüğü onarımlar ve restorasyonlar ile ayakta kalmaya devam edecektir.Dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştım.Bu yazıyı yazmadan önce bu kadar bilgim yoktu, bu vesileyle hem ben öğrendim hem de sizlere anlatmaya çalıştım.Tarihimizi yaşatmak umuduyla…

Akıncılar Cami Bahçesi

Akıncılar Cami Bahçesi

Akıncılar Mescidi Cami Harimi İçerisi

Akıncılar Mescidi Cami Harimi İçerisi

Akıncılar Mescidi Cami Pencereleri

Akıncılar Mescidi Cami Pencereleri

Akıncılar Mescidi Cami Mihrap

Akıncılar Mescidi Cami Mihrap

Akıncılar Mescidi Cami Minare

Akıncılar Mescidi Cami Minare

Akıncılar Mescidi Cami Selçuk İzmir

Akıncılar Mescidi Cami Selçuk İzmir

Akıncılar Mescidi

Akıncılar Mescidi

Selçuk Akıncılar Cami

Selçuk Akıncılar Cami

 

Share

Pin It

2 comments

  1. Emre Seymenler 01 Ocak 2018 at 18:09 - Reply Author

    Merhaba, yorumunuzu okuyunca minareye baktım evet yarım kalmış, diğer camiler için arşive bakmam gerekecek, yine de farklı bir bakış açısı 🙂

  2. S.Aleykum sevgili seyyah 2017 tatilinde selcuğu gezmek nasib oldu selcuk güzel bir yerhat temiz havasi ile benim tek merakimi ceken minareler nicin yarim dedim. Sanki özel olarak hepside ayni yerden yikilmis gibi. Selametleeeee

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir