Şehzade Süleyman Paşa Türbesi

Yenişehir, Bursa’nın 50 bin nüfuslu, tarıma dayalı ama aynı zamanda istihdam oranı yüksek sanayi fabrikalarıyla, ayrıca Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan güzel, küçük bir ilçedir.İş hayatımın bir kısmı Yenişehir’de geçmekte ve zaman zaman fırsat buldukça Yenişehir’in tarihi yerlerini gezme fırsatı buluyorum.Bu yazımda tanıtacağım yer Şehzade Süleyman Paşa Türbesi.

Resimlerde görebileceğiniz gibi küçük kümbet şeklinde bir türbedir.Bursa’nın sahip olduğu türbelerde genelde kitabe bulunur ama bu türbeye ait herhangi bir kitabe bulunmamaktadır.Şehzade Süleyman Paşa Türbesinin kapısının üstünde Gelibolu Fatihi Şehzade Süleyman Paşa Türbesi ve yapılış tarihi 1337 – 1338 tarihleri yazmaktadır.Okuduklarıma göre, Süleyman Paşa, Orhangazi‘nin oğlu olup, İzmit’te Sancak Beyi iken kendisi için yaptırmıştır.Türbenin olduğu yerde bir de Süleyman Paşa Külliyesi varmış ama artık kalıntılarına rastlanmıyor.

Şehzade Süleyman Paşa ava meraklı birisiymiş ve bir av partisi sırasında atından düşerek vefat etmiştir.Yalnız türbenin içinde kime ait olduğu bilinmeyen birisine ait bir mezar bulunmakta, Şehzade Süleyman Paşa Türbesi 7 metre çapında, sekizgen köşeli ve kubbelidir.Kubbesi zamanının kaplaması olan kurşundandır.Duvarları kesme taşla örülmüş iki sıralı tuğla ile işlenmiştir. Kuzey kısmında yer alan kapısı basık kemerli ve ahşap kanatlıdır. Aynı zamanda içten yay kemerli olup dışa doğru çıkıntılıdır. Kapıda testere dişli ve tek sıralı işlemeler göze çarpmaktadır.

Şehzade Süleyman Paşa Türbesi, Bilecik yolu üzerinde, merkez karakolunun önünde ve Heykel’in karşısındadır.

Gelibolu Fatihi Şehzade Süleyman Paşa Türbesi

Gelibolu Fatihi Şehzade Süleyman Paşa Türbesi

Şehzade Süleyman Paşa Türbesi

Şehzade Süleyman Paşa Türbesi

Süleyman Paşa Türbesi

Süleyman Paşa Türbesi

Süleyman Paşa Türbesi Sanduka

Süleyman Paşa Türbesi Sanduka

Yenişehir Süleyman Paşa Türbesi

Yenişehir Süleyman Paşa Türbesi

Share

Pin It

2 comments

  1. Siteniz güzel hocam özellikle BUrsada bilinmeyen eserler, türbeleri yazmanız çok iyi olmuş devamını bekleriz.
    Lakin bu Süleyman paşa Türbesinde kimin yattığı belirsizdir süleyman paşa kendisi yaptırmış ama Gelibolu – Bolayır köyünde vefat etmiş ve orada defn olunmuştur. Uzun araştırmalarım sonucu Yenişehire yaptırmış ama orada yatmak nasip olmamıştır.

    • Emre Seymenler 13 Mayıs 2019 at 18:29 - Reply Author

      Bahadır Bey, bilgi dolu yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Biz gördük, elimizde ki verilerle tanıttık, sizin değerli katkılarınızla çok daha güzel bir amaca hizmet etmiş oluyor. Herşey için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir