Pınarbaşı İsimsiz Hazire

Bursa’nın Pınarbaşı semti, Bursa tarihi açısından oldukça önemlidir, Osmanlının Bursa’ya girdiği yer olan Fetih Kapısının bulunduğu tarihi eski semtlerden biridir.

Pınarbaşının tarihi dokusu ve kokusu doğma büyüme Bursalıları ve tarihe gönül verenleri etkiler.Çünkü her sokakta muhakkak bir hazire yada türbe bulunmaktadır.Dar sokaklar, Osmanlının havası büyüleyicidir.

Bu yazımızda Pınarbaşını gezerken rastladığım ve ismini bilmediğim bir hazireyi tanıtacağım.

Hazire fotoğraflarda görülebileceği gibi, bir evin giriş kotunda bulunmaktadır.İki adet mezar bulunmakta ve üzerinde osmanlıca yazılar bulunan taşlar bulunmaktadır.

Hazirede iki adette ağaç bulunmaktadır.Ağaçların cinsini bilemiyorum, doğal olarak yaşlarını da, bu mezarlar kime ait onuda bilmiyorum, tahmin yürütmek istesem, belki o zamanlarda yaşamış evliya talebeleri olabilir, yada çok eski dönemlere gitsek ve hayal dünyamızın sınırlarını zorlasak, bu mezarların yakınında Fetih Kapısı bulunmakta ve acaba bu iki kişinin fetih döneminden kalma olasılığı nedir diye sorabilirim, ama bu yazıyı yazarken aklıma geldi, diyelim öyle peki o zamanlar mezar taşlarında osmanlıca kullanılıyor muydu, yada belki bu arapçadır.

Neyse, sonuç olarak eski bir haziredir ve kimliklerini bulduğumda bu sayfayı güncelleyeceğim.Bu hazireler Pınarbaşı semtinde, Güranlı Türbesini yaklaşık 50-100 metre ilerisinde yolun solunda bulunmaktadır.

Birinci Hazire Mezar Taşı

Birinci Hazire Mezar Taşı

İkinci Hazire Mezar Taşı

İkinci Hazire Mezar Taşı

Hazireler ve Ağaçlar

Hazireler ve Ağaçlar

Pınarbaşı Hazire

Pınarbaşı Hazire

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir