Orhaneli Sadağı Kanyonu Tabiat Parkı

Neredeyse bir yıldır hiç bir yazı yazmamışım, bunun nedeni, yorgunken uzun bir yolculuk yapıp yer tanıtımı için fotoğraf çekerken bir anda gelen yeter artık doygunluğu sonrası oluşan ara vermedir. Tabi bu yazıyı yazmama sebep olan güzel bir yorumun etkisi de var. Velhasılı kelam yine yeni yerler tanıtmak için bu sitede sizlerleyiz.

Bu sefer tanıtacağım yer Bursa ili Orhaneli İlçesinde bulunan Sadağı Tabiat Parkı yada bilinen adıyla Sadağı Kanyonu. Yer olarak Orhaneli’ye Bursa üzerinden gelmişseniz hemen girişte sağ tarafta Sadağı Kanyonu Tabiat Parkı tabelası var 9 km yazıyor, oradan dümdüz devam edince sizi oraya direk olarak ulaştırıyor. Lakin bu konuda biraz şikayetlerim var, yol üzerinde bazı noktalar var iki araç için geçiş çok zor, mecbur biri yol kenarında ki otluk alanlara girmek zorunda kalıyor ki zaten diğer taraf direk olarak su kanalı, bu konunun acilen çözülmesi ve de yine tabiat parkının asfaltlı yolu yazın güneşte eriyor arabalar o ziftin yapışmasından dolayı hareket edemiyor ve çok büyük sıkıntı oluyor, park konusunda insanlar yolun kenarına bırakıyor, kimisi güzel bırakıyor kimisi de öyle kötü bırakıyor ki, insanlara ecel terleri döktürüyor, bu konunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor, çünkü gerginlik yaratıyor, biz oraya rahatlamaya gidiyoruz, daha adımı atmadan şişmek hiç iyi olmuyor.

Her neyse bir şekilde geldik diyelim, parkın girişinde otopark yerleri de mevcut, girerken ücret ödeniyor, araç başı 7,5 tl idi, yürüyerek gelirseniz 2 lira gibi bir şeydi, öğrenci 1 lira sanırım, devam ediyoruz, içerde dere boyunca insanlar kendilerine piknik yapacakları yerleri bulmuşlar ve ailecek orada piknik yapıyorlar. Çok alıcı gözüyle bakmadım ama zannımca Sadağı Kanyonun da öyle top oynayacak bir yer yok, dere kenarında boş bir yer bulup serinlikte piknik yapıyorsunuz, kanyon boyunca doğa yürüyüşü yapıyorsunuz, bütün mesele bu.

Fotoğraflarda görebileceğiniz güzel bir dere var ve kanyon boyunca doğa yürüyüşü yapıyorsunuz, bir köprü var ama köprü komanda eğitim merkezi gibi, üzerinde tahta falan yok, sadece metal konstrüksiyon var, ya üzerinden tedirgin olarak epey de efor sarfederek geçeceksiniz yada ayakkabılarınızı çıkarıp dereden geçip karşı tarafa geçeceksiniz. Kanyon boyunca arasıra zorlu noktalar çıkabilir ama hiç biri aşılmayacak gibi değil, yalnız öyle devasa bir şelale bekliyorsanız biraz hayal kırıklığı olabilir, çünkü biz ilk sefer de onun şelale olduğunu anlayamadık ve ileriye gittik, çünkü ya 50 metre ilerde güzel bir şelale var da biz göremeden gidersek üzülürüz diye epey bir yol katettik ama meğerse o fotolarda yer alan küçük şelalecik meğerse tek şelaleymiş.

Sonuç olarak, Sadağı Kanyonu dere boyunca güzel doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, kamp yapabileceğiniz, eğer dikkatli olursanız böğürtlenlere denk gelip tadına bakabileceğiniz, keyifli bir aktivite noktası, yeme içme konusunda sanırım bir tane yer vardı, oradan su almıştım, ama öyle alabalık çiftliği yada özel mekan yoktu, var sa da birisi bizi bilgilendirsin. Velhasıl güzel bir pazar günü için biraz kalabalık olabilir ama olur da hafta içi gelirseniz sanırım daha da rahat edip bol bol tadını çıkarabilirsiniz, biz memnun kaldık darısı sizlere.

Orhaneli Sadağı Kanyonu

Orhaneli Sadağı Kanyonu

Orhaneli Sadağı Kanyonu Doğa Yürüyüşü

Orhaneli Sadağı Kanyonu Doğa Yürüyüşü

Orhaneli Sadağı Kanyonu Piknik

Orhaneli Sadağı Kanyonu Piknik

Orhaneli Sadağı Kanyonu Şelale

Orhaneli Sadağı Kanyonu Şelale

Orhaneli Sadağı Tabiat Parkı

Orhaneli Sadağı Tabiat Parkı

Sadağı Kanyonu

Sadağı Kanyonu

Sadağı Kanyonu Dere

Sadağı Kanyonu Dere

Sadağı Kanyonu Dere Boyu

Sadağı Kanyonu Dere Boyu

Sadağı Kanyonu Köprü

Sadağı Kanyonu Köprü

Sadağı Kanyonu Yürüyüş

Sadağı Kanyonu Yürüyüş

Share

Pin It

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir