Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Mudanya Mütareke Evinin özelliği, Mudanya Mütarekesinden ileri gelmektedir ve antlaşmanın bu evde imzanlanmasından kaynaklanmaktadır.Kurtuluş Savaşında, Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasıyla düşman birliklerinin ateşkes istemesi üzerine, Fransız, İngiliz, İtalyan ve Gayri Resmi Yunanlılarla imzalana ateşkes antlaşmasıdır ve bir diğer özellik olarak ta Ankara Hükümeti’nin tanınmış olmasıdır.

Antlaşma uzun toplantılar sonucu 11 Ekim 1922 uzlaşmayla sonuçlanmış ve İtilaf Devletleri antlaşmayı imzalamışlardır.

Tarihsel bilgiden sonra biraz da Mütareke Evi hakkında bilgi verelim, Mütareke Evi 19. yy. da Rus Kereste Tüccarı Aleksandr Ganyanof tarafından yaptırılmış ve bu evde doğan ve ailesinin kiracı olarak kaldığı Mehmet Hayri İpar tarafından satın alınmıştır.

Mehmet Hayri İpar, zamanında oldukça tanınan müteahhitmiş ve 21 Eylül 1936 tarihli noter senedinde, Bu evin Müze olması için bağışladını ve şöyle belirttiği yazmaktadır;

“Ben, Mudanya’da doğan bir Türk sıfatıyla, antlaşmanın imzalandığı bu binayı müze haline getirmeyi düşündüm. Sahilde bir rıhtımın üzerine ahşap olarak yapılmış olan bu bina, daha önceleri Mudanya Belediyesi tarafından alınmış ve içindeki eşyası öteye beriye satılmış, hediye edilmiş bulunuyordu. Bina eski olduğundan harabe olmaya yüz tutmuş gibiydi. Binayı ve iskelesini aslına uygun olarak tamir ettirerek, eski haline getirttim. Yanlarında bu binaya bitişik ahşap evler vardı. Bunları da satın alarak, yıktırdım. Etrafını tanzim ettirerek ve dört tarafını parmaklıkla çevirterek Mütareke binasını ortaya çıkarttım. Buradaki dağılmış eşyaları ve zarara uğrayanları bile yeniden satın alarak yerli yerine koydurdum. Mütareke evini eşyalarıyla birlikte müze olarak kullanmak üzere tamamen Mudanya Belediyesi’ne bağış ve devir ettim”.

Mudanya Mütareke Evi tipik yalı mimari özelliklerine sahiptir ve 2 katlı ahşap olarak inşa edilmiştir. 800 metrekare arsa üzerinden yer alan Mütareke Evi,  400 metrekare alanda yer almaktadır. Binanın 13 odası ve 2 büyük salonu vardır.

Mudanya Mütareke Evinde fotoğraf çekmenin yasak olduğunu söylediler, hiçbir mantıklı açıklama olmadan sadece yasak olduğunu söylediler, bu yüzden evin içine ait resimlerim bulunmamaktadır.Kültür ve Turizm bakanlığından izin almak gerektiğini söylediler ve bunu söylerken de, Müze ev deki görevli arkadaşlar, Sanki ben kötü bir iş yapıyorum gibi yada milli değerlerimize zarar verecekmişim gibi bir tavır takındıkları için kendilerine buradan selamlarımı yolluyorum.Ve yassak hemşerim tarzından bir gram dahi olsa ileri gidemedikleri için, bu notları düşmek zorunda kaldım.

Mütareke Evinin ziyaret saatleri Pazartesi hariç, 08.00 – 12.00 ile 13.00 – 17.00 saatleri arasıdır.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Mudanya Mütareke Evi Müzesi Yandan

Mudanya Mütareke Evi Müzesi Yandan

Mütareke Anıtı

Mütareke Anıtı

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir