Kefensüzen Cami

Dayakadın Mahallesi Süzenler Sokak 33 numarada bulunan  Kefensüzen Cami, Fatih döneminde “Kefen Süzen” adı ile anılan Hoca Mehmet tarafından yaptırılmıştır şuanda mülkiyeti Recep Kıryaoğlu’na aittir.

7,50 x 8.10 metre iç ölçülerinde olan caminin bütün duvarları moloz taşıyla örülmüş olup. tek kubbelidir.Son cemaat yerinin üstü ise ahşap sundurmalı ve kiremit kaplıdır. Sekizgen ve sağır bir kasnak üzerine oturtulan kubbe kiremitle örtülmüştür. Mihrabı sade olup duvar içine gömülmüştür. 1940’lı yıllarda bir şahsa satılan cami, 1950’ye kadar depo ve olarak kullanılmıştır. 1950’den sonra Recep Kıryaoğlu ismindeki bir şahıs tarafından satın alınarak yeniden tamir ettirilip ibadete açılmıştır. Minaresi, cami 1940’lı yıllarda şahsa satılınca yıkılmış ve 1950’den sonra yeniden yaptırılmıştır.

Toplam cemaat kapasitesi 120 olan cami resimlerde de görebileceğiniz gibi atıl durumda durmaktadır.Yukarıda yazdığım yazılar Bursa Camilerini tanıtan bir kitaptan alınmıştır, şuan ki halinin resimleri aşağıdadır, Camiyi tanıtan ne bir tabela ne de başka bir imare vardır.Cami şuanda Şehreküstü semtinde yapılan tokilerin hemen üstündedir, tokiler ve şehreküstü semti için yapılan çevre düzenlemeleri arasında harabe gibi kalmıştır.Belediye belki özel şahsa ait olduğu için restorasyonu başlatamıyor olabilir ama bu şekilde yıkık durması pek hoş bir görüntü sergilemiyor.

Kefensüzen Cami

Kefensüzen Cami

Kefensüzen Cami Çapraz

Kefensüzen Cami Çapraz

Kefensüzen Cami Minare

Kefensüzen Cami Minare

Kefensüzen Cami Tabela

Kefensüzen Cami Tabela

Kefensüzen Cami ve Tokiler

Kefensüzen Cami ve Tokiler

Kefensüzen Cami Yandan

Kefensüzen Cami Yandan

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir