Karadavut İzmiti Hazretleri (Davutkadı Hazretleri)

Kara Davut İzmiti yada Davutkadı olarak ta bilinen Kara Davut, ünlü bir Türk din bilginidir.Müeyyetzade ve Mevlana Lütfi gibi dönemin ünlü alimlerinden dersler almıştır.Bursa Kadısı olarak çeşitli yerlerde müderrislik yapan Davut Kadı, 934 Hicri (1527) yılında bu görevden alınmıştır.

Daha sonra Bursa vakıflarını incelemiş, kontrol etmiş, Vakıf malları onun yaptığı tespitlerle işlem görmüştür.Tasavvuf ve din konularında da çalışmış ve çoğunluğu kendinden önceki bilginlerin çalışmalarının yorumları niteliğinde eserler yazmıştır.948 Hicri (1541) yılında Bursa’da vefat etmiştir.

Adını alan Davut Kadı semtinde yine adını alan Davut Kadı camisi mevcuttur.

Başlıca Eserleri;

 • Telhis-i Takrir-i Kavanin ( Yasaların Yazdırılması Üstüne Özet )
 • Şerh-i Delail-i Haytat (Duaların Açıklanması )
 • Haşiye Eş-Şerh İş-Şemsiye ( Şemsiye Yorumuna – ek – )
 • Şerh-i Kaside-i Nuriye ( Nuriye Kasidesinin Yorumu )

Yukarda yazdığım kitabi bilgiye ek olarak bir de artık şehir efsanesi midir bilemem, Can Bayat arkadaşım anlattı, Davutkadı Türbesinin olduğu yerde bir ev varmış ve evde kalanlar sürekli rahatsız oluyorlarmış.Sebebini merak ediyorlar ve buralarda yaşayan zaten semte adına veren Davut Kadı Hazretlerinin yatırı olduğunu düşünüyorlar.Bir gece Kara Davut Hazretleri evde kalanların rüyasına giriyor ve olaylar evin yıkılması ve yatırın bulunması ile son buluyor.Bu hikayeyi orda yaşayanlardan da dinleyeceğim doğru mu gerçek mi hep beraber öğreneceğiz 🙂

Türbe Yeşilyayla caddesin de yer alan Yıldırım Bayezit Heykelinin tam üstünde yer alan yokuş yukarı yolda bulunmaktadır.

Davutkadı Türbesi

Davutkadı Türbesi

Karadavut Türbe Uzaktan

Karadavut Türbe Uzaktan

Karadavut Türbesi Mezarı

Karadavut Türbesi Mezarı

Karadavut Hazretleri Türbesi

Karadavut Hazretleri Türbesi

Karadavut Hazretleri Davutkadı

Karadavut Hazretleri Davutkadı

 

Share

Pin It

11 comments

 1. Filiz gultaş 28 Mart 2020 at 17:42 - Reply

  Rica ederim emre bey sadece bunlar yaşadığım gerçekler bence az bile anlattım aslinda orda yaşadıklarımız dah çok ve inanılmaz sadece yaşayan bilir ben hiç inanmazdım böyle şeyler hurafe ve yaşlıların hikayesi derdim ve yaşayınca hak verdim az bile anlatmışlar diyorum…

 2. Mrblar ve slmlar evet o evde bizde çocukluğumuzda oturduk rahmetli arzu nine vardı bahçedeki çeşmenin başına takunya ve havlu koyardı ezan okunduktan sonra havlu ve takunyalar ıslak olurdu ..geldi mübarek ve namaz gilcak derdi birde gece çok tıkırtılar oluyor diye eşim çok küfür etti sabah kalktık gözleri gör olmudu derdi ve Mehmet amcanın lakabı kör Mehmet’i hepsi rahmetli oldu ve arzu nine doğru söylemiş 40 yıl sonra evin altından karadavut Hz çıktı hep bize ses yapmayın kizanim bak burda yatır var derdi 50 yaşındayım ve çok etkilendim hoşçakalın başınızı agrittim..

  • Emre Seymenler 17 Kasım 2019 at 18:45 - Reply Author

   Filiz Hanım, valla yorumunuz harika, verdiğiniz bilgiler çok güzel, biraz insan ürperiyor ama yine de çok teşekkür ederiz.

 3. Selamunaleykum… Söze nasıl başlayıp bitireceğim Bilmiyorum ama başlıyım. Ben bu mübarek kitabı eşimin dedesinden kalması vesile ile okudum.Yıllarca evde rafta duruyordu.Dedesi okumuş sanırım başkada kimse okumuşmu muallak.Günlerden birgün bu kitabı çıkarıp okumaya başladım ve şu anda bu kitabı okuduğum için kendimi o kadar şanslı görüyorum ki izah bile edemem. Bu ne gizemli ne güzel bir kitaptır. Bunu tarif etmeye benim gücüm yetmez. İnşallah bütün Müslümanlar okur bu kitabı bitirsem ve tekrar okusam der ölür ve gene canlanıp bunu okumak isterseniz. Dilerim Allah’tan okursunuz. Bu kitap size çok iyi gelecek Allah’ın izniyle. Lütfen okuyun ben Rabbim nasip ederse kitabı bitirince Mübarek Kara davutun türbesine gideceğim inşallah. Selam ve hürmet ederim

 4. Kara Davut hazretlerinin şerh ettiği eserlerden Delâl-Hayrat Şerhini okumaktayım. Güzel ve tafsilatlı bir kitap. Türbesini ve tarihini sitenizden gördüm. Hizmetinizden dolayı teşekkürler. Kadı Davut yerine Kara Davut lakabının kullanılmasını öğrenmek istiyorum. İlgileneceğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  M. Hüseyin USLU

 5. Prof.Dr. Recep Dikici 07 Nisan 2014 at 10:42 - Reply

  İzmit’in yetiştirdiği böyle büyük bir evliya ve âlimin türbesini ilk defa sizin sayenizde görmek mümkün oldu. Teşekkür ediyorum. Allahü teâlâ sevdiği kullarına, veli kullarını tanıttırır. 4 Mayıs 2014’te İzmit’te sempozyumda bildiri sunacağım. Bildirimde Karadavut hazretlerinin birçok eserini sıralayacağım. Selamlar.
  Prof. Dr. Recep DİKİCİ
  Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
  Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı

  • Emre Seymenler 07 Nisan 2014 at 13:06 - Reply Author

   Merhaba Hocam, yorumunuzu okuduktan sonra bu siteyi kurarken ki amacıma ulaştığımı farkettim ve sizlere çok teşekkür ederim.Eğer resimlerimden kullanmak istediğiniz var ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.Yapabileceğim herhangi bir şey var ise lütfen söyleyiniz.
   Saygılarımla…

 6. Doğru aynen orda bi ev vardı,yıkılıp ordan o kemiklerin çıkarılmasına şahit olmuştum,çocuktum ozamanlar,benim bildiğim birde o evden çıkmak için iyi para aldıkları

 7. Pingback: Sinan Dede Türbesi « Seyyah Çelebi – Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir