Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü, Bursa ilinin Osmangazi ilçesinde Gökdere Meydanından, Setbaşı’na doğru yokuşta, Setbaşı Kütüphanesinin yaklaşık 50 metre aşağısında yer alan tarihi bir köprüdür, fotoğraflarda yeni hali yer alacak, ama eskiden sadece köprüydü ve pek te canlı değildi. Belediyenin çalışmaları sonucu şuan ki halini aldı ve yaşayan bir tarih olma lüksüne kavuştu.

Irgandı Köprüsünün girişindeki tabelada yazan “Irgandı gerçeği zamanında iki depo bir mescit ile 31 dükkanı ve 10 metreden fazla açıklığı bulunan Irgandı Köprüsü 1442 yılında Irgandı Pirali‘nin oğlu Hoca Muslihittin tarafından yaptırıldı. Mimarın Abdullah oğlu Timurtaş olduğu sanılmaktadır. Depremler, savaşlar ve bakımsızlık nedeni ile zamanla hasara uğrayan köprü. Bursa’dan çekilmeden önce yunanlılar tarafından bombalandığı için orta bölümü tahrip oldu. Köprü, Haşim İşcan’ın valiliği döneminde yeniden yaptırıldı, ancak özgün mimariye bütünüyle sadık kalınamadı. Osmangazi Belediyesi özgün kimliğine kavuşması yolunda çalışma başlattı. Anıtlar yüksek kurulununda onayıyla restorasyon çalışmaları tamamlandı. Irgandı Köprüsü, Floransa’da Ponte Vecchio, Venedik’te Ponte Rialto ve Lofca’da ki Osma ile birlikte dünyada ki 4 çarşı köprüden biridir.”

Irgandı Köprüsünün girişinde ki yer alan tabelanın diğer yüzünde Evliya Çelebi’den aktarılan bir yazı vardır, yazıda “Evliya Meşeli, Orhan Gazi Bursa’yı fethettiği sırada Tanrı uğruna savaşan yiğitlerden biri bu köprü yerinde çıkayım mı geleyim mi diye bir ses işitir.Gazi hemen kılıç çekip “Çık bakalım ne yapabilirsin” diyerek sesin geldiği bir yere kılıç vurunca vurduğu yerden gürleyip büyük bir hazine meydana çıkarak yer ırgalanır, sallanır, sarsılır.

Gazi hayrette kalarak şaşırır, iki yanına bakarak ne görse iyi, Derenin içi kıdafa sikke altınlarla dolu.Hazineyi bulan hemen Orhan Gazi‘ye olanları anlatır.Oda, ne hayır ettin? Allah sana kısmet etmiş, git Bursa’da hayra sarfet diye emreder. Savaşçı bütün hazineyi evine taşıyarak, onda birini devlet hazinesine verdikten sonra kalanı ile büyük bir köprü yaptırır ve işte Irgandı Köprüsü denmesinin sebebi budur.

Irgandı Köprüsünde sanat atölyelerinden, kafetaryaya, ney çalışmalarından iznik çinileri, tarih araştırma vakfından, resim atölyelerine kadar çok çeşitli sanatlar icra edilmektedir, bu gördüğünüz küçük dükkanlarda.

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü Batı Tarafı

Irgandı Köprüsü Batı Tarafı

Irgandı Köprüsü Çarşısı

Irgandı Köprüsü Çarşısı

Irgandı Köprüsü Doğu Tarafı

Irgandı Köprüsü Doğu Tarafı

Irgandı Köprüsü Dükkanları

Irgandı Köprüsü Dükkanları

Irgandı Köprüsü Resmi

Irgandı Köprüsü Resmi

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir