Hatice Sultan Türbesi

Bursa herkesin bildiği gibi evliyalar şehridir.Osmanlının kuruluşu boyunca ve sonrasında bir çok esere sahiplik yapmıştır.Bursa’nın Osmangazi ilçesinin Gökdere semtimde hem eski camiler hem de türbeler bulunmaktadır.Eskiden bu bölgeye pek giren çıkmaz olmazdı, kendine has kapalı bir mahalleydi, 2008 yılında başlayan çalışmalar neticesinde Kamberler Parkına dönüşmesiyle bu tarihi mekanlarda gün yüzüne çıkmış oldu.

Hatice Sultan Türbesinin kitabesinde yazdığına göre; Babası İsfendiyaroğlu İbrahim Bey, annesi Sultan Çelebi Mehmed’in kızı Selçuk Hatun‘dur. Eşi, Fatih Sultan Mehmed döneminin Sadrazamı Mahmud Paşa 1474’de öldürülünce, Hatice Sultan Bursa’ya yerleşti. 1502’de Bursa’da vefat etti. Bursa’da eskiden At Pazarı denilen bu alanda kendi adına bir mescid ve Emir Sultan‘da kagir bir okul yaptırmıştır. Vakıflarına oğlu Süleyman Bey’i mütevelli tayin etmiştir. Yaptırdığı mescidinin yanındaki türbesine gömülmüştür.

Hatice Sultan Türbesi fotoğrafta da görüleceği gibi bir mezar ve etrafı çevrili sıradan bir kabir görünümünde, eskiden de mi böyleydi bilmiyorum ama oldukça sade görüntüsü değişik geldi.

Hatice Sultan Türbesi

Hatice Sultan Türbesi

Share

Pin It

2 comments

  1. Pingback: Hatice İsfendiyar Sultan Mescidi | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

  2. Pingback: Hatice İsfendiyar Sultan Mescidi « Seyyah Çelebi – Modern Çağın Gezgini Kaşifi Evliya Çelebisi -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir