Gökdere ve Kamberler Parkı Tarihi Eserleri

Gökdereyi bilirler Bursalılar, ve son zamanlarda Bursa Belediyesi tarafından yapılacak olan nostaljik tramvayın başlangıcını oluşturmaktadır.Ben belki gökderenin önünden binlerce kez geçtim, daha önce sıradan cami olarak gördüğüm cami meğerse tarihi değeri olan bir camiymiş.

Ve dahası aynı yerde türbe, bir tarihi mescid, bir adet adı sanı yazılmamış mescid türü birşey ve, bir adet ben köprü kemerlerine benzettiğim tarihi bir kalıntı mevcut.

Bursa belediyesi çok sayıda tarihi mekanı restore etti, kamberler parkı yapılırken bu eserleri neden tam olarak sonuçlandırmadı merak ediyorum.

Ayrıca bu tarihi mescidlerin gizli kalmasının sebebi aynı mevkide yaşayan romanların mahallesinde kalması ve evler arasında gizli kalmasından kaynaklanmaktadır.

Lafı fazla uzatmıyorum ve resimleri sizlere sunuyorum.Bu eserler hakkında bilgisi olan varsa öğrenmek isteriz.

Gökdere Osmanlı Padişahları Toplu Halde

Gökdere Osmanlı Padişahları Toplu Halde

Bu resimde Bursa’da yaşamış padişahların büstleri toplu halde gözükmektedir.Osmangazi, Orhangazi, I.Murad (Hüdavendigar), Yıldırım Bayezid,  Cem Sultan, II.Murad büstleri yer almaktadır.

Osmangazi Heykeli

Osmangazi Heykeli

Osmanlı Devletinin kurucusu ve ilk sultanıdır.1281-1326 yılları arasında saltanatta kalmıştır.1258 de Söğütte doğan Osmanbey, Ertuğrul Gazinin oğludur.(Bir filmde Osmancık diye bahsettiklerini duymuştum.) Oğuzların Bozok Kolunun Kayı Boyundandır.Babasıyla Söğüt Domaniç dolaylarına yerleşen Osman Bey, beylikler döneminde Osmanlı Beyliğini kurmuştur.

Osmanbey, Bizanslılardan Karacahisar, Yarhisar, Bilecik ve İnegöl’ü almıştır.1301 yılında Yenişehir’i alarak beyliğin merkezi yapmıştır.1302 de Koyunhisar savaşını kazanmıştır.İznik ve Bursayı kuşattı, 10 yıl süren kuşatmadan sonra Bursayı alamadan ebediyete intikal etmiştir.Vasiyeti üzerine Tophanedeki Gümüşlü Kümbet’e (Saint Elia Manastırı) defnedilmiştir.

photo
photo
photo
Tarihi Çesme

Share

Pin It

7 comments

 1. Bursa padişahlarını sayarken bahsettiğiniz Cem Sultan padişah değildir. Fatih Sultan Mehmet’in oğludur Türbesi Muradiye Külliyesindedir. Yıldırım Beyazıt tan sonra bir süre fetret dönemi olmuştur. Daha sonra oğlu Çelebi Mehmet geçmiştir. Onun türbesi de yeşil cami karşısındaki yeşil türbededir. Hatta Çelebi Mehmet için Osmanlı’nn ikinci kurucusu denilir. bu fotoğrafları çektiğiniz yerde Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi yapıldı. Gezilmesi gereken yerlerdendir. 🙂

  • Emre Seymenler 13 Mart 2020 at 17:41 - Reply Author

   Merhaba Esin Hanım,
   2011 yılında yazdığım yazı artık tarihe tanıklık eden bir yazı ve fotoğraflar olmuş 🙂 ve dediğiniz gibi Cem Sultan’ın durumu tarif ettiğiniz gibi, ben o satırı zannımca büstleri olan kişileri sayarken padişahlar ile başlayıp araya onu da sıkıştırmışım. Yine de düzeltme ve ekstra bilgiler için çok teşekkürler…

 2. turizm derneklerine kayıtlı emekli öğretmenler tanıma şansım oldu.ismail örsçüler de bunlardan biri.gooogla adını yazarsanız bilgi alabilirsiniz.çanakkaleyi tanıtan emekli kimya öğret. ismail beye çok teşekkürler.aynı işi yapan bursadaki kişilere nasıl ulaşabiliriz.yurt dışından gelen akrabalarıma bursayı gezdirmek istediğimde ulaşabileceğim telefon numaraları ile ilgili bir açıklamanız olursa sevinirim.büyük tarihi zenginliği olan bir ili rehperle gezmek daha iyi olur.

  • Emre Seymenler 08 Nisan 2019 at 19:32 - Reply Author

   Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, lakin gönüllü kişilerin varlığını nasıl ne şekil bulabiliriz açıkçası bende bilmiyorum. Ama bu konuda bir çalışma başlatacağım.

 3. Çoğu tarihçiye kılavuz bilgi olan anı anektotlarıdır.Biriktirmiş olduğun resim ve de tarihi bilgiler öğrencilere ödev hazırlamada kaynak bilgi olabilir.Etkilenilen ve etki bırakan görsel bilgilerdir kalıcı olan.Okuduğum yazılı açıklamalarla edebiyat öğretmenimizin türk soyu ile ilgili açıklaması geldi aklıma. ”Biz türklerin ataları Bozokların kayı boyundandır diyerek lehçelere geçmişti.”

  • Emre Seymenler 08 Nisan 2019 at 19:31 - Reply Author

   Remziye Hanım, bizlere verdiğiniz ekstra bilgiler için sizlere çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir