Çandarlı Halil Paşa Türbesi

İznik’te türbeleri ziyaret etmek isterseniz, Çandarlı sülalesi size 3 adet ziyaretgah sunacaktır.Malum İznik’in dört girişi vardır ve bu girişlerden Lefke Kapı’ya doğru ilerlerken aynı cadde üzerinde iki adet Çandarlı türbesine rastlayacaksınız, bu türbelerden ilki Çandarlı Halil Paşa Türbesidir.

Türbenin girişinde yer alan tabelasına göre; “Çandarlı İbrahim Paşa‘nın büyük oğlu ve II. Murad ile Fatih Sultan Mehmet yıllarının sadrazamı meşhur Çandarlı Halil Paşa, İstanbul’un fethinden sonra idam edilerek kendinden önce ölen oğullarının yanına türbesine gömülmüştür”.

Türbe hakkında çok detay veremeyeceğim zaten açık hava türbesi gibi bir durumda, ama Çandarlı Halil Paşa kimdir nedir hakkında biraz kitabi bilgi vermekte yarar görüyorum.Çandarlı Halil Paşa, 2.Halil olarak ta bilinir, çünkü dedesi de Halil Hayreddin ( Çandarlı Hayrettin Paşa Türbesi ) ismini taşımaktadır ve 1439 ile 1453 yılları arasında 14 sene boyunca Osmanlının Sadrazamlığını yapmıştır ve Osmanlı’da idam edilen ilk sadrazamdır.

İstanbul fethedildikten sonra, tutuklanıp zindanda kaldıktan sonra gözlerine mil çekilip idam edilmiş, idam sebebine gelirsek ise Bizans’ın kuşatılması sırasında takındığı çekinik yada ihtiyatlı durumlar sebebiyle veyahut Fatih Sultan Mehmet’in otoritesini pekiştirme amacıyla söylentileri ciddiye alarak, Bizans’la gizli ortaklığı öne sürülerek idam ettirilmiş devlet adamı.

Çandarlı Halil Paşa Türbesi

Çandarlı Halil Paşa Türbesi

Çandarlı Halil Paşa Türbesi Tabelası

Çandarlı Halil Paşa Türbesi Tabelası

Çandarlı Halil Paşa Türbesi ve Oğulları

Çandarlı Halil Paşa Türbesi ve Oğulları

 

Share

Pin It

1 comment

  1. Pingback: Çandarlı İbrahim Paşa Türbesi | Seyyah Çelebi – Tatil, Otel, Mekan ve Lezzet Durakları-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir