Bursa Saat Kulesi

Nasıl İzmir’in Saat Kulesi varsa, Bursa’nın da Saat Kulesi Tophane semtinde, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri’nin yakınındaki park içerisinde yer almaktadır.Saat kulesi Sultan Abdülaziz (Salt.l 861-1876) döneminde yapılan ilk saat kulesi olmakla beraber, kara planlı ve kesme taftan, dört katlı olduğu bilinmektedir. Ancak Bursa’ya bakan yüzünde yuvarlak kadranlı saati bulunan kule yıkılmış ve günümüze ulaşamamıştır.

Bugün var olan saat kulesinin, yine aynı yerde Vali Reşit Mümtaz Paşa ve Belediye Reisi Mehmet Emin Bey zamanında 2 Ağustos 1904 yılında yapımına başlanmış ve 31 Ağustos 1905 yılında tamamlanmıştır. Kesme taştan yapılan kulenin, en üst katının her bir yüzüne yuvarlak kadranlı birer saat yerleştirilmiştir. Yangın gözetleme kulesi olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Saat Kulesinin bulunduğu yer Tophane parkında çay bahçeleri ve Bursa kebabını tadacağınız oldukça güzel yerler bulunmaktadır.Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesinin de aynı parkta bulunması ve bir de şehitliğin bulunması ayrıca çok eski bir manastırın yerinin de burası olması bu parkı oldukça özel kılar.

Ek olarak Saat Kulesinin önünden tüm Bursa’yı rahatlıkla seyredebilir, isterseniz dürbünlerle Bursa’yı keşfedebilirsiniz.

Ekleme : 19 Kasım 2014

Bakmakla görmek arasındaki farkı bir kez daha ortaya koyacak bir durumdan bahsetmek istiyorum.Yıllarca önünden geçtim hatta bu sitede 2 sene öncesi tanıtımını yaptım videosunu çektim ama Saat Kulesi’nin en üst katının diğer katlardan farklı olduğu çok dikkatimi çekmemişti, gözlerim görmemişti ama dedim ya bakmakla görmek arasında ki farkı İngaz Genel Müdürü Faruk Coşkun Bey oldukça güzel özetlemiş, işte Faruk Bey’in tespiti;

“”     Bursa bir tarih ve medeniyet şehridir.
Bu saat kulesi Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerinin olduğu mevkidedir.
Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi dokuya uygun restorasyon çalışmalarının olduğunu biliyoruz.
2015 için sıra buraya gelsin.
Çünkü bu güzel yapının hemen üstüne sac dan bir Baraka hiçte güzel durmuyor.
Eski resimleri karıştırdım. Görüntü benzer ama malzeme farklı.
Orjinal hali nasıldı bilmiyorum.Ama bu kuleye konteyner tarzı kulübe olmamış. Taşın üstüne taş yada ahşap daha             uygun olabilir.Ayrıca dijital çalışan o saat ; gerek işçiliği ve sanatı ile mekanik bir saatle yenilenmeli.
Kulenin sorumluları hangi kurum onuda bilmiyorum.
Ama Büyükşehir Belediyemiz bu konuda hassas.Bir çok eski yapıyı orjinal haline getirdiler.
Saat kulesi bir şehrin kalbidir. Şimdi sıra saat kulesine gelsin.
Şimdiden gösterilecek ilgiye teşekkür ediyorum.    “”

Bu güzel tespitin yetkililerce dikkate alınmasını temenni eder Bursa’nın ihtişamının bir kademe daha artmasını sabırsızlıkla bekleriz.

Bursa Saat Kulesi

Bursa Saat Kulesi

Saat Kulesi Alt Katlar

Saat Kulesi Alt Katlar

Saat Kulesi Giriş Kapısı

Saat Kulesi Giriş Kapısı

Saat Kulesi Üst Katlar

Saat Kulesi Üst Katlar

Bursa Saat Kulesi

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir