Balıkesir Akçay Sahili

Daha önce ki yazılarımdan bilen varsa, Marmara Sahillerinin hepsini gezmek istiyordum, bu sefer ise rota biraz Ege kıyılarına kaydı, iyi de oldu. İlk durağım Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Akçay. Akçay ismini bir şekilde duyardım ve merak ederdim, acaba nasıl bir yer diye. Görmek yine bir bayrama denk geldi, yaklaşık gidiş dönüş 600 km araç kullandım, bir de fotoğraf çekmek için sahili bir o boydan bir bu boya gez, birde üstüne yola çıkacağım gün sadece 3 saatlik uykum vardı, açık olayım valla uzun yolculuklardan sıkıldım gibi.

Neyse azıcık Akçay’ı tanıtmak gerekirse gezilecek görülecek yerler olarak, sahili güzeldi, kumlu bir plajı var, evler sahile yakın, caddeleri güzel parke taşlı, bir çok otel, motel, pansiyon, günlük, haftalık, aylık kiralık evler var ki eşyalı eşyasız falan bir çok alternatif var, her zaman ki gibi yazının sonunda kalınabilecek yerlerin tel numaralarını vereceğim, yine belirtmek isterim hiç birinde kalmadım, mesuliyet kabul etmem, yorum olarak bize yazabilirsiniz.

Gelelim Akçay sahilini denizini tanıtmaya, ilk olarak sahil boyunda arabaları park etmek için bir sürü yer var, hepsi de paralı tabi, iç kısımlarda bedava yer var mı bilmiyorum ama öyle yani, denizinin temiz olması beni sevindirdi, gerçekten berrak bir suyu vardı, sahil, sahil şeridi ve kafeteryalar, yemek yeme yerleri çok yakın ve düzenli, bu yüzden Akçay‘ın sahil şeridini kim yaptıysa güzel yapmış. Altınoluk ile karıştırmıyorsam sahil de duşlar mevcut, aynı şekilde umumi tuvaletler de, Akçay’ın evleri çiçeklerle ağaçlarla süslü, en sevdiğim de bu olur genelde.

Akçay‘ın sahilini gezerken bir heykele rastlayacaksınız, Sarıkız Heykeli ki bir de efsanesi var, aynen aktaralım; “Efsaneye göre Edremit’in Güre köyünde “Sarıkız” çok güzel, iyi yürekli bir kız yaşarmış. Sarıkız’ın babası Cılbak Baba Hacc’a gider ve uzun süren Hac zamanında köy delikanlıları Sarıkız’a evlenme teklifinde bulunurlar. Sarıkız bu teklifleri kabul etmeyince, gurur meselesi yaparlar ve iftiralarda bulunurlar, Baba hacdan döner, dedikodu ve iftiraları duyar ve köylüler tarafından dışlanır.Baba’da kızını, kazları ile beraber alıp Kaz Dağlarına çıkarlar. Baba ile Sarıkız şimdi ki Sarıkız Tepesine çıktıklarında babası abdest almak için kızından su ister. Sarıkız da yanında ki uzun saplı su kabağını Akçay’a uzatır ve kabağı tuzlu suyla doldurur, Babası ben tuzlu değil tatlı su istiyorum demiş, Sarıkız bu sefer yine kolunu uzatmış ve Akçay’ın denizin içinden kaynayan tatlı su ile kabağı doldurmuş. Bu durum karşısında kızının ermiş olduğunu anlayan baba pişman olur. Kızına ” Yavrum, ben sana inanmamakla büyük bir hata ettim, artık yüzüne bakacak halim kalmadı der” ve oradan uzaklaşır. Baba görünmez olunca dağın tepesine korkunç derecede siyah bir bulut çöker ve saatler sonra bulut kalktığında, çevreyi gezen çobanlar baba ile kızını iki ayrı tepede ölmüş olarak bulurlar. İnanışlarına göre de buraya gömerek taşlarla türbe yaparlar. Efsane’ye göre dağın doruğu “Sarıkız Tepesi” babasının öldüğü yer ise “Babadağı” diye anılmaya başlar.” Bu arada bu efsane Kaz dağlarının en ünlü efsanesi imiş.

Demem o ki, bir yanınız da Kaz Dağları, bir yanınızda masmavi bir deniz, oldukça güzel bir sahil ve mekanları ile birlikte Akçay, efsaneler diyarı olmayı bir nebze olsun hakediyor. Benim hoşuma gitti, sizlerin de en azından bir sefer de olsa görmenizi dilerim.

Ek olarak Akçay’dan Sarıkız heykelinin olduğu yerde bir kaç tekne bulunmakta sanırım bunlarla Ayvalık Adalarına turlar düzenliyorlar, mesela, Eşşek Adası, Artur Güvercin Koyu, Tavşan Adası, Kız Adası gibi, yolculuk sırasında balık, salata, meyve sunulabilir, ücret konusunu soramadım, üşendim açıkçası.

Her zaman ki gibi kalınacak yerlerin tel numaralarını listeleyelim;

Boldan Pansiyon – 0535 959 34 83

Baskın Pansiyon – 0532 416 09 75

Kiralık Eşyalı Günlük Haftalık Aylık Apart – 0533 772 00 86

Sahra Otel

Sezonluk Haftalık Aylık Eşyalı Daire – 0536 921 74 13

Yavuz Otel

Tüzün Otel – 0266 384 26 67

Öge 2000 Otel

Levent Pansiyon – 0554 490 54 68

Esen Pansiyon – 0532 673 33 38

Sezonluk Full Eşyalı Bahçeli Daire – 0536 429 16 41

Gümüş Han Butik Otel – 0266 384 52 29

Yazıcı Pansiyon – 0532 425 26 89

Akkoç Pansiyon – 0533 256 74 47

Kiralık Yazlık Eşyalı Daireler – 0532 237 43 01

Eşyalı Kiralık Daire – 0535 301 95 55

Beyaz Saray Otel

Güven Motel – 0266 384 11 74

Denizkızı Pansiyon – 0266 384 10 52

Efeoğlu Pansiyon – 0266 384 10 76

Üsküplü Apart Pansiyon – 0266 384 33 19

Sıra Akçay Sahilinin güzel resimlerinde;

Akçay Ağaçlı Yollar

Akçay Ağaçlı Yollar

Akçay Deniz

Akçay Deniz

Akçay Kumsal Plaj

Akçay Kumsal Plaj

Akçay Kumsal Resim

Akçay Kumsal Resim

Akçay Kumsal Resimleri

Akçay Kumsal Resimleri

Akçay Mavi Bayrak Deniz

Akçay Mavi Bayrak Deniz

Akçay Plaj Başlangıç

Akçay Plaj Başlangıç

Akçay Plajı Kumsalı Sahili

Akçay Plajı Kumsalı Sahili

Akçay Plaj Kum

Akçay Plaj Kum

Akçay Sahil Boyu

Akçay Sahil Boyu

Akçay Sahil Boyu Dükkanlar

Akçay Sahil Boyu Dükkanlar

Akçay Sahil Fotoğrafları

Akçay Sahil Fotoğrafları

Akçay Sahil Banklar

Akçay Sahil Banklar

Akçay Sahili Denizi

Akçay Sahili Denizi

Akçay Sahili Resimleri

Akçay Sahili Resimleri

Akçay Sahili Tur Tekneleri

Akçay Sahili Tur Tekneleri

Akçay Sahil Kum Plaj

Akçay Sahil Kum Plaj

Akçay Sahil Mekanları

Akçay Sahil Mekanları

Akçay Sahil Meydan

Akçay Sahil Meydan

Akçay Sahil Sokakları

Akçay Sahil Sokakları

Akçay Sarıkız Efsanesi

Akçay Sarıkız Efsanesi

Akçay Sokakları

Akçay Sokakları

Akçay Tatil Resimleri

Akçay Tatil Resimleri

Balıkesir Akçay Sahili

Balıkesir Akçay Sahili

Share

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir